Jak wykonać decoupage ze szklanego słoika?

Co to jest decoupage? Dlaczego o tym postanowiłam napisać, ponieważ stanowi dobrą podpowiedź, jak zrobić unikalny prezent. Decoupage pochodzi od słowa francuskiego „wycinanka”, ale jego początki sięgają od Syberii przez Chiny, gdzie decoupage wykonywano na lampionach i innych przedmiotach, aż po słynne Włochy. Tam technika decoupage rozwinęła się najintensywniej. Skoro decoupage oznacza wycinankę to osiągnęliśmy definicję tego słowa. Jest to ozdabianie różnych przedmiotów wyciętymi motywami i naklejanie na powierzchnię specjalnymi klejami. W Wenecji, która słynie z artystów ręcznych dzieł do dziś wykonuje się tą techniką i ma coraz to liczniejszą grupę zwolenników. Te prawdziwe arcydzieła kosztują grube pieniądze w obecnych czasach, kiedyś decoupage było określane, jako sztuka biedaków, ponieważ zastępowała rzemiosło chińskie, które było bardzo cenne i nie każdy mógł sobie pozwolić na jego zakup.

  • Szklany słoik różnej wielkości.
  • Klej wikol lub klej do tapet (można go trochę rozcieńczyć).
  • Farba akrylowa różne kolory.
  • Lakier akrylowy bezbarwny.
  • Pędzle, nożyczki.
  • Serwetki deserowe z różnymi motywami.
1

Dziś decoupage zyskało miano rękodzieła i cieszy się dużą popularnością przy uroczystościach okolicznościowych tam, gdzie trzeba ofiarować komuś prezent. To świetna alternatywa do stworzenia samemu czegoś niepowtarzalnego. Poprzez decoupage przedmiot dostaje drugą szansę życia i nabiera innego wymiaru. Istnieją różne metody decoupage. Poprzez ten zabieg można wiele rzeczy odnowić albo postarzeć. W tej metodzie ważną rzeczą jest postawienie na kreatywność i oryginalność.


2

Jakie przedmioty mogą posłużyć do decoupage?
Nie ma ograniczeń. Stara i zakurzona butelka po winie może stać się przepięknym wazonem. Szkatułka na biżuterię straciła już swój blask, nie trzeba się zastanawiać tylko poddać ją metodzie decoupage. Słoiki szklane, ramki po zdjęciach, kolczyki albo doniczki na kwiaty.


3
źródło: zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów autora źródło: zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów autora

Wybieramy słoik, który chcemy ozdabiać. W pierwszej kolejności należy go przygotować i oczyścić z kurzu tak, aby powierzchnia była gładka. Można też przetrzeć i odtłuścić płynem do naczyń, a potem dobrze wytrzeć.


4
źródło: zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów autora źródło: zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów autora

Zastanówmy się nad kolorem farby akrylowej. To zależy, co chcemy umieścić na słoiku. Możemy go pięknie ozdobić ciekawymi motywami albo specjalnie postarzeć. Możemy też połączyć obie te techniki. Malujemy pędzlem słoik farbą akrylową w wybranym kolorze. Czekamy do całkowitego wyschnięcia. Słoik musi być bardzo dokładnie pomalowany farbą, nawet kilka razy ( ja dla celów pokazowych pomalowałam dwa razy). Gdy farba wyschnie możemy przyłożyć kolorowe elementy i zobaczyć, gdzie, co umieścić.


5

Skupmy uwagę na zwykłym słoiku, który ustawiony jest na oknie albo na półce, niczym się tak naprawdę nie wyróżnia, prawda? Po prostu zmieńmy to. Metoda serwetkowa naszego słoika będzie wykonana z serwetki deserowej i farby akrylowej.


6
źródło: zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów autora źródło: zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów autora

Znalazłam serwetki, gdzie jest narysowany kotek. Wycinamy interesujące nas elementy.
Innym sposobem jest wyrywanie określonego motywu dla nadania większej naturalności. Tak wycięty motyw albo wyrwany należy oddzielić od serwetki. Zazwyczaj są one kilkuwarstwowe. Rozwarstwiamy maksymalnie, jak się da, pozostawiamy tylko nadruk (mój motyw to kotek)


7
źródło: zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów autora źródło: zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów autora

Smarujemy naszą serwetkę klejem (wikol, klej do tapet, klej powinien być rozcieńczony z wodą), nakładamy na słoik i czekamy aż wyschnie. Trzeba uważać, aby przy nakładaniu naszego motywu nie zrobiły się bąbelki. Całą powierzchnię klejoną musimy przetrzeć delikatnie szmatką tak, aby uzyskać idealnie gładki motyw. Dodatkowo naszemu kotkowi zrobiłam cętki, by wyglądał bardziej drapieżnie.


8
źródło: zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów autora źródło: zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów autora

Na suchą powierzchnię nakładamy pędzelkiem bezbarwny lakier akrylowy, który spowoduje, że nasz motyw będzie wyglądał, jak namalowany farbami obrazek. Aby słoik wyglądał jeszcze bardziej efektownie, musimy lakier nałożyć, co najmniej dwa razy, ale zachowując odpowiedni czas na wyschnięcie między kolejnymi warstwami. Po wyschnięciu gotowe.


9

Sądzę, że taki prezent każdemu przyda się i sprawi wiele radości, a szklane dotąd słoiki staną się ozdobą niejednej kuchni i nabiorą nowego znaczenia.


10

Uwagi i spostrzeżenia

  • Serwetki się mogą porwać, dlatego pędzelkiem nanosimy klej z wodą bardzo delikatnie.

  • Motywów jest tysiące tylko wystarczy dobrze dopasować, by ładnie prezentowało się na nowym przedmiocie.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.02.2012

Komentarze

A to tak sobie dłubię, gdy nie piszę i robię biżuterię też, ostatnio zabrałam się za sutasz, już parę rzeczy powstało, myślę, że przedstawię je w poradzie. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 15:32:43

genialne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-15 16:21:11

Najfajniejsze jest to, że robienie czegoś takiego jest ogromną frajdą, a dawanie komuś na prezent jeszcze większą. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-03-18 08:10:00

Bardzo fajny pomysł na ozdobienie szklanych słoików lub "podniszczonych" kubków. A także fajny pomysł na nowe pasjonujące hobby.

Ostatnio zmieniony: 2012-03-17 12:54:40

Ten mój kotek wyszedł całkiem fajnie tylko zdjęcie wyszło mi nie tak, jak chciałam. Teraz wpadłam na pomysł, aby zaopatrzyć się w takie akcesoria do tworzenia i chyba coś zrobię, bo Zajączek tuż tuż. A poza tym można wyczarować cudeńka. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2012-03-08 20:35:38

Rewelacja !!! Z pewnością wykorzystam, bo uwielbiam otaczać się pięknymi drobiazgami :-) Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2012-03-08 11:58:17