Jak wybrać odpowiednią gitarę elektryczną dla początkującego gitarzysty?

Chciałbyś nauczyć się grać na gitarze elektrycznej? Pomogę Ci wybrać najlepszą gitarę z najniższej półki cenowej (do 500 zł).

1

Na sam początek chciałbym ostrzec cię od tanich gitar sprzedawanych na allegro. Chodzi mi o gitary takich firm jak: Sky Way, Sounder, Echo, Tenson, Stagg, SignS, oraz "no name" czy gitary marki gitara. One ładnie wyglądają ale nadają się chyba tylko do powieszenia na ścianę. Po paru miesiącach można zauważyć wiele wad takich gitar. Tak więc ja ich nie polecam chyba, że ktoś zaryzykuje i dostanie udany egzemplarz. Wszystko się może zdarzyć.


2

Jeżeli chcesz grać coś pokroju bluesa czy lekkiego rocka dobrym wyborem będzie gitara o układzie HSS. Do 500 zł polecałbym gitary: Washburn x10, Washburn rx10, a z używanych: Yamaha Pacifica.


3

Natomiast jeżeli chcesz grać cięższą muzykę taką jak hard rock czy metal, gitara powinna być w układzie HH. Polecam sprawdzić takie gitary jak: Washburn WI14 albo nowsza wersja WIN14, Washburn rx12, Dean Vendetta.


4

Jak zapewne zauważyłeś większość podanych przeze mnie gitar to Washburny. Moim zdaniem jest to bardzo dobra firma szczególnie dla początkujących, ponieważ mają bardzo dobry stosunek cena/jakość. Jednak polecam sprawdzić również gitary takich firm jak Ephiphone, Cort, Mayones, Squier. Nie polecam tanich Ibanezów bo choć firma jest jedną z lepszych to tanie gitary tej firmy podobno nie są dobre.


5

Dobrze jest kupować gitary używane bo często może trafić się fajna gitarka za nie wielkie pieniądze. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie jeżeli jesteśmy początkujący i mamy ograniczony budżet a chcemy sprawić sobie dobry sprzęt.


6

Gitary są różnego typu jeżeli chodzi o wygląd. Są Les Paule, Sg, Stratocastery, Idole, Telecastery itd. Każdy ma swój gust dla tego polecam poprzeglądać różne gitary firm które podałem.


7

Aby posłuchać jak gitara brzmi polecam wejść na youtube. Jest tam wiele próbek gitar. Oczywiście brzmienie zależy też w dużym stopniu od wzmacniacza i trzeba o tym pamiętać.


8

Kupowanie gitar na allegro albo w internetowych sklepach muzycznych ogólnie nie jest złe jednak polecałbym wybrać się do sklepu muzycznego i samemu przetestować gitarę, zobaczyć jak leży, czy jest wygodna, posłuchać jak brzmi.


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • Polecam również poczytać recenzje i opinie na różnych forach gitarowych.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 07.01.2011

Komentarze

Dobra porada:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 18:49:40

Świetna porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 11:38:11

Stagg nie zawsze taki zły, jak go malują. Warto też wspomnieć o półce gitar używanych- to tam znajdziemy naprawdę godny sprzęt za naprawdę godne pieniądze. Sam niedawno pogoniłem squiera telecastera za 450zł. Gitara, która biła na łeb meksykańskie fendery... Nowe nie zawsze lepsze :) Przypominam też o tym, że drewno użyte do budowy gitary też ulega pewnej... deformacji. Gitara używana czasem jest pewniejsza od tej nowej. Różnicę w cenie polecam zaś wtedy przeznaczyć na lutnika i regulację.

Ostatnio zmieniony: 2012-10-03 18:05:40

:)

Ostatnio zmieniony: 2012-07-18 20:22:04

Poradę oparłeś na własnych doświadczeniach, co dodaje jej wiarygodności. Dzięki Twoim radom na pewno kupimy dobry sprzęt do grania. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-23 12:48:09

Dodałbym jeszcze żeby omijać sieci sklepów muzycznych! Ceny są tam o ok. 20-30% wyższe niż w prywatnych sklepach muzycznych. Nie kupować także gitar w supermarketach.

Ostatnio zmieniony: 2012-02-05 00:25:44