Jak uzyskać efekt ruchu na fotografii bez użycia Photoshopa?

Chyba każdy z nas zastanawiał się kiedyś, jak sprawić by nasze zdjęcia były ciekawsze. Wbrew pozorom zadanie wcale nie jest trudne i nie wymaga posiadania drogiego aparatu z klasy lustrzanek - wystarczy nam zwykły "kompakt" z możliwością ustawienia długości czasu naświetlania. Ten tryb daje wbrew pozorom bardzo szerokie możliwości podczas robienia zdjęć bez konieczności użycia specjalnego oprogramowania - jedną z nich jest uzyskanie efektu "ruchu" na zdjęciach.

1

Zanim przystąpimy do robienia zdjęcia musimy ustawić sobie tryb pierwszeństwa migawki, który umożliwia nam określenie długości czasu naświetlania zdjęcia. Tryb ten jest najczęściej oznaczony na aparatach literkami S bądź Tv. Pozwala on nam na ustawienie czasu naświetlania (np. 1/2 sek. resztę parametrów aparat dobierze sobie automatycznie.


2
źródło: http://www.sxc.hu/photo/1093743 źródło: http://www.sxc.hu/photo/1093743

Załóżmy, że chcemy sfotografować jadący po drodze samochód w ten sposób, aby uzyskać wrażenie ruchu (innymi słowy - rozmyte tło za samochodem). Po ustawieniu sobie odpowiednich parametrów fotografujemy jadący samochód i w momencie gdy migawka jest otwarta (w trakcie robienia zdjęcia) "śledzimy" go w wizjerze aparatu. To spowoduje, że samochód pozostanie w miarę wyraźny, natomiast tło za nim się rozmyje.


3

Pamiętajmy, żeby nie zniechęcać się po pierwszych niepowodzeniach. Mimo, że sama metoda wydaje się być banalna, wymaga ona jednak pewnej wprawy - warto wykonać kilka, może nawet kilkanaście fotografii i wybrać z nich najlepsze. Należy też być elastycznym w działaniu - jeśli efekt jaki uzyskaliśmy na 1/2 sek. naświetlania nam nie odpowiada, możemy spróbować wydłużyć ten czas do np. 1 sek.
Powodzenia!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.07.2012

Komentarze

przydatne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 13:49:40