Jak uzyskać anodę cynkową w warunkach amatorskich?
Cynk jest powszechnie stosowany do zabezpieczania stali przed korozją. Można go nanosić bezpośrednio na stal, bez konieczności wstępnego miedziowania. Jeśli chcesz cynkować galwanicznie bez anody ani rusz. Tu znajdziesz kilka porad jak taką anodę sobie samemu stworzyć w warunkach domowych.
- • Cynk w postaci warstw na stali lub ze zużytych baterii.
- • Zasilacz regulowany - 1-12V, z regulacją prądu 0-300 mA.
- • Naczynie plastikowe przeźroczyste
- • Przewody z krokodylkami
Źródło cynku mogą stanowić różne elementy, dzięki ogólnemu zastosowaniu cynku w procesach ochrony stali, znajdziemy go na blachach stalowych, śrubach, podkładkach i innych elementach cynkowanych. Cynk zawarty jest w bateriach suchych cynkowo-węglowych, w bateriach srebrowo-cynkowych. Wszystkie te postaci są metaliczne. Cynk jest również składnikiem pasty w baterii alkaicznej, to zmieszany rozdrobniony cynk z pastą zawierającą wodorotlenek potasu.
Najłatwiej jest skorzystać z blachy cynkowej dostępnej w postaci kubka baterii HeavyDuty. Zdecydowanie najwięcej cynku będzie w bateriach R20 i R14. Blacha w baterii R6 jest dużo mniejsza powierzchniowo i cieńsza. Elektrolitem może być 40% roztwór wodny siarczanu cynku lub inna sól cynku rozpuszczalna w wodzie. Jak otrzymać siarczan cynku techniczny opisałem w poradzie "Jak wykorzystać blachy inPost do uzyskania siarczanu cynku?". Można też go kupić w sklepach z odczynnikami.
Elektrolit należy też uzupełnić 10% roztworem kwasu borowego dla stabilizacji pH.
Blachę cynkową wykorzystamy jako zalążki katody i anody. Obie należy oczyścić mechanicznie do połysku i wypolerować pastą polerowniczą. Następnie odtłuścić chemicznie. Do procesu galwanizacji potrzebne będzie jeszcze źródło prądu i naczynie plastikowe. Anodę podłączamy do plusa zasilacza, zaś katodę do minusa.
Wlewamy roztwór elektrolitu i zanurzamy katodę i anodę w roztworze. Prąd dobieramy w okolice 1-2A/dm2 powierzchni elektrod roboczych. Zauważymy pęcherzyki gazu na katodzie i należy tak obniżyć wartość prądu, aby wydzielanie gazu było jak najmniejsze.
Pozostaje teraz czekać na stopniowy przyrost wymiarów katody kosztem cynku na anodzie. Po kilku godzinach anodę i katodę trzeba wyjąć z elektrolitu i opłukać. Wskazane jest proces prowadzić tak długo, aż cały cynk z anody przeniesie się na katodę. Uzyskana gruba blacha cynkowa idealnie nadaję się na anodę w procesach cynkowania elektrolitycznego. Np. do naprawy uszkodzonych i skorodowanych elementów karoserii, czy śrub i nakrętek, a nawet do domowego zabezpieczania nowych elementów stalowych przed korozją np. po spawaniu.
Elektrolit po skończonym procesie należy przefiltrować z osadów powstałych z zanieczyszczeń zawartych w źródle cynku. Osad może zawierać miedź, srebro a nawet złoto i śladowe ilości innych metali. Warto go zachować do procesu odzysku tych metali.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Możliwość odzyskiwania cynku z baterii - jednak pozostają inne składniki niebezpieczne dla środowiska.
Dodaj komentarz