Jak tanio wykonać matecznik z butelki plastikowej dla młodego narybku?

Akwarium jest formą hobby wymagającą specjalistycznych narzędzi i urządzeń technicznych. Między innymi ważnym problemem akwarysty jest zapewnienie bezpiecznego azylu dla świeżo pojawiającego się narybku. Często dorosłe osobniki chcą pożreć własne potomstwo. Warto zadbać o stworzenie matecznika, a można to zrobić naprawdę tanio. W tej poradzie zaprezentuje jak zrobić matecznik z plastikowej butelki.

  • Butelka PET 1,5 do 2 l
  • Igła do szycia
  • Spinacz biurowy
1

Po co to robimy?

Po co to robimy? Matecznik z butelki PET uratuje nasz nowy narybek przed pożarciem przez dorosłe ryby.

Matecznik służy do oddzielenia drobnego narybku, który mógłby się stać pokarmem dla większych ryb. Można go wykonać z gęstej siatki lub innych materiałów. Umieszczany jest w akwarium głównym i do jego wnętrza odławiamy narybek. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy uruchamiać oddzielnego akwarium i możemy zapewnić rybkom bezpieczeństwo do czasu, gdy osiągną bezpieczne rozmiary.


2

Przygotowanie butelki PET

Przygotowanie butelki PET Materiał główny butelka PET 1,5 lub 2 l.

Butelkę PET dokładnie myjemy i suszymy. Koniecznie należy usunąć etykietę i klej z powierzchni butelki. PET jest materiałem obojętnym chemicznie dla rybek, więc nie wymaga żadnych dalszych obróbek w celu wprowadzenia go w strukturę akwarium. Szczególnie dobrze nadają się do tego celu butelki o przekroju zbliżonym do kwadrata lub prostokąta np. po wodzie "Żywiec" lub napojach "Zbyszko".
W butelce wycinamy górną część szyjki pozostawiając pasek, który posłuży nam jako element do zamocowania butelki matecznika na ściance akwarium.


3

Perforacja ścianek butelki

Perforacja ścianek butelki Półfabrykat matecznik z butelki.

Butelkę staramy się wielokrotnie przebić możliwie cienką igłą, tak aby uzyskać dużą ilość niewielkich otworów. Będą one służyć dopływowi wody z głównego akwarium i drobnego pokarmu w postaci glonów i pierwotniaków. Tworzymy coś w rodzaju sita z wyjątkowo drobnymi otworami. Matecznik mocujemy za pozostawiony pasek na ściance akwarium, tak aby górna ścianka butelki znajdowała się od 2 cm do 3 cm powyżej poziomu wody. Możemy użyć np. ścisku biurowego sprężynowego lub zwykłego spinacza biurowego.


4

Odłów narybku

W trakcie zanurzania matecznika w wodzie akwarium, zaczyna sie on napełniać wodą z akwarium, aż poziomy się wyrównają. Teraz można przystąpić do odłowienia narybku za pomocą siatki akwarystycznej. Poszczególne małe osobniki należy pojedynczo umieścić w mateczniku i podać im bardzo drobny pokarm lub roztarte żółtko jaja kurzego. Wpływająca do matecznika woda z akwarium głównego będzie dostarczać drobne cząstki pokarmu, glony. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy też obie przestrzenie zasilać z jednego filtra i napowietrzacza oraz wspólnej grzałki.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.10.2013

Komentarze