Jak sprawić prezent jedyny w swoim rodzaju?

Na pewno każdy z nas ma taką osobę, której chciałby podarować cały świat. Może jest więcej takich osób... Niestety, podarowanie całego świata albo gwiazdki z nieba nie jest możliwe, ale możemy takim osobom podarować coś cenniejszego - coś zrobionego przez siebie, albo chociaż częściowo przez siebie. Liczy się przecież wysiłek włożony w przygotowanie prezentu. I uczucie, jakie towarzyszyło przy robieniu tego jedynego, wyjątkowego podarunku. A co tak wyjątkowego mam na myśli? Może zabrzmi banalnie, ale wierzcie mi, sprawi ogromną radość obdarowanemu. Wiem, bo sprawdziłam. Kubek własnoręcznie pomalowany jest rzeczą praktyczną, a jednocześnie bardzo wyjątkową.

  • farby do malowania porcelany; rozcieńczalnik; baza matowa; baza błyszcząca; specjalne pędzelki; porcelanowe kubki, filiżanki, talerzyki
1

Najpierw musisz kupić jednobarwny kubek albo filiżankę. W hipermarketach czasami jest sprzedawana biała lub kolorowa porcelana na wagę, możesz więc zrobić cały komplet filiżanek czy kubków pomalowanych przez siebie. Koszt takiego zakupu nie jest wysoki, a wygląda naprawdę efektownie!


2

Następnie należy kupić specjalne farby do malowania porcelany. Farby takie można dostać w sklepach plastycznych. Najlepiej kupić farby w pojedynczych słoiczkach niż w całym zestawie podobnym do plakatówek. Pojedyncze farbki są zdecydowanie lepszej jakości.
W tym samym sklepie można kupić pędzelek. Najlepsze są takie wykonane z włókna syntetycznego, o różnych kształtach. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka różnych pędzelków, dzięki czemu będzie można malować wzory i mocniejsze, i delikatniejsze.


3

Kiedy będziesz już miał te wszystkie rzeczy i znajdziesz się w zaciszu swoich czterech ścian, umyj dokładnie naczynia, które chcesz pomalować, żeby nie były tłuste. Następnie musisz pomyśleć, jaki wzór chcesz namalować. A może to być naprawdę wszystko - począwszy od kwiatków, poprzez postaci bajkowe, na krajobrazach skończywszy. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, wzór możesz najpierw naszkicować ołówkiem.


4

Jeśli nie od razu Ci wyjdzie, nie przejmuj się. Przed wypaleniem farbę można zmyć spirytusem lub wodą z mydłem.


5

Żeby rozcieńczyć farbę musisz użyć specjalnego rozcieńczalnika - nigdy wody. Żeby rozjaśnić kolor, musisz go wymieszać z błyszczącą bazą. Jeśli natomiast chcesz uzyskać kolor matowy - wymieszaj matową bazę z farbą.


6

Kiedy Twoje małe dzieła sztuki są już gotowe, pozostaw je do wyschnięcia na 24 godziny. Po tym czasie wstaw pomalowane i wyschnięte naczynia do zimnego piekarnika i wypalaj je przez 35 minut w temperaturze 150 stopni. Następnie uchyl drzwiczki piekarnika i pozostaw tak do ostudzenia pomalowanych przedmiotów.


7

Taki prezent na pewno ucieszy każdego. Zapakuj go jeszcze starannie, najlepiej w kolorowy papier oraz folię i owiń wstążkami. Możesz też wpleść jakieś kwiatki lub koraliki. Już samo opakowanie zachwyci obdarowanego, a cóż dopiero mówić prezent!


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Kolory mogą zbrązowieć w wyniku zbyt długiego wypalania.

  • Jeśli pomalowane naczynie nie wyschnie do końca, po wypaleniu mogą się pojawić pęcherzyki na pomalowanej powierzchni.

  • Jeśli powierzchnia, na której malujesz nie będzie dostatecznie dobrze umyta lub jeśli za krótko będziesz wypalać, po myciu kolory mogą blednąć.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.07.2009

Komentarze

Kubek nie jest oryginalnym prezentem, ale rzeczywiście malunek trochę go uszlachetnia. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-06 19:52:22

super!!!

Ostatnio zmieniony: 2013-01-22 10:07:47

Efekt niesamowity. Widzę w rysunku wpływy angielskie. Czy rysunek jest trwały?

Ostatnio zmieniony: 2011-02-22 08:35:59

Bardzo oryginalne. Sama chciałam nauczyć się tej sztuki. Niestety brak czasu. Zapraszam do mnie:).

Ostatnio zmieniony: 2010-11-18 17:31:39

Ciekawy pomysł, ale akurat mam problem z prezentem dla faceta więc takie arcydzieło nie uczyniło by należytego wrażenia na obdarowanym =]

Ostatnio zmieniony: 2010-10-31 14:20:58

Pomysł ciekawy. Warto skorzystać z tak przystępnie napisanej porady.

Ostatnio zmieniony: 2010-09-28 11:03:09