Jak sprawdzić szczelność lodówki, klimatyzatora lub układu chłodniczego?

Lodówka lub inne urządzenie z czynnikiem chłodniczym nie działa tak jak należy? Powodem wadliwego działania urządzeń chłodniczych może być wyciek (ulatnianie się) czynnika chłodniczego typu HFC, HCFC, CFC (haloalkany i freony). Jest to niezwykle poważny problem, nie tylko z powodu zmniejszenia wydajności i zwiększenia kosztów eksploatacji. Unia europejska i inspekcja ochrony środowiska, narzuca w swoich rozporządzeniach obowiązek sprawdzania szczelności, wszystkich układów chłodniczych zawierających więcej niż 3 kg czynnika chłodzącego. Obowiązek ten ciąży na właścicielu instalacji i tylko na niego zostanie nałożona kara finansowa w przypadku poważnego wycieku.

  • Detektor środka chłodniczego.
  • Spienione mydło.
  • Spray do wykrywania nieszczelności.
  • Pompa ciepła.
1

Domowe lodówki rzadko posiadają więcej niż 3 kg czynnika chłodzącego, więc nie mamy obowiązku przeprowadzania ich kontroli. Jeżeli jednak mamy jakieś podejrzenia o możliwym wycieku, np. uderzyliśmy we framugę przy przenoszeniu, warto takie badanie przeprowadzić.


2
Detektory automatyczne. Detektory automatyczne.

Do przeprowadzania dokładnej kontroli potrzebne będą urządzenia elektroniczne. Ich cena waha się od kilkudziesięciu złotych, do kilkuset euro. Najlepszym wyborem, do użytku amatorskiego, będzie w pełni automatyczny skaner, taki jak TIF 5650 lub CPS leak seeker. (Ich cena to około 150 zł)


3
Veb Hochvakuum Dresden HL4 - półautomatyczny detektor, z regulowaną czułością. Veb Hochvakuum Dresden HL4 - półautomatyczny detektor, z regulowaną czułością.

Do bardziej zaawansowanych badań można użyć elektronicznego skanera, o regulowanych parametrach czułości. Skaner taki możemy regulować by dopasować go do widma tła np. w przypadku przeprowadzania kontroli w miejscach o małym przepływie powietrza.


4

Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na detektory, bo np. nie potrzebujemy 100% szczelności, możemy przeprowadzić kontrolę organoleptyczną. Czyli po prostu sprawdzić szczelność własnymi zmysłami.
By tego dokonać, możemy zakupić spray do wykrywania nieszczelności. Na rynku dostępne są różne produkty a ich cena waha się w okolicach 20 zł.


5

Jeżeli jesteśmy bardzo oszczędni, możemy sami spróbować przygotować substancję podobną do takiego środka. W tym celu użyjemy... wody z mydłem. Jeżeli substancja się pieni to jesteśmy w stanie użyć jej do przeprowadzenia kontroli. Jest to metoda wysoce niezalecana ze względu na to, że możemy przegapić nawet duży przeciek, gdy brak nam doświadczenia.


6
Pompa ciepła. Pompa ciepła.

Na tym schemacie pompy ciepła (lodówki) mamy pokazane elementy, które należy sprawdzić. Jest to parowacz (parownik), skraplacz wraz z żebrami chłodzącymi, zawory, łączenia, zegary, sprężarkę.


7
Schemat detektora z instrukcji. Schemat detektora z instrukcji.

By przeprowadzić kontrolę za pomocą detektora automatycznego, należy: zdjąć osłonę końcówki (2), włączyć urządzenie (3), sprawdzić napięcie (4) i zrestartować urządzenie (9). Kontrolę za przeprowadzamy przesuwając końcówkę sensora (1) wzdłuż całego układu. Jeżeli wykryty zostanie przeciek urządzenie poinformuje nas o tym odpowiednim sygnałem - czym głośniejszy tym większy przeciek.


8

Niemal identycznie przeprowadza się to badanie detektorem z regulowaną czułością.
Jedyna różnica to konieczność kalibracji urządzenia przed badaniem. By to zrobić należy włączyć urządzenie, przesunąć czujnik na środek pomieszczenia, w którym wykonujemy badanie a następnie, wyskalować tak by nie wydawało dźwięku. Dzięki temu wykryjemy nawet najdrobniejszy przeciek.


9

Inaczej sprawa wygląda przy użyciu sprayu (lub naszego specyfiku). By sprawdzić szczelność przy ich użyciu, należy rozpylić środek na domniemane źródło wycieku. Jeżeli środek chłodzący się ulatnia, spray zacznie się pienić.


10

Na zdjęciu poniżej zaznaczono na czerwono miejsca wycieków. Na zielono zaznaczono inne potencjalne miejsca, w których wyciek mógłby się znajdować. Należy zwrócić uwagę, że nie są to wszystkie możliwe miejsca.


11

Uwagi i spostrzeżenia

  • Kroki 4, 5, 9 są trudne do przeprowadzenia i niezalecane.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.01.2013

Komentarze

>@grazyna2:
>pokazałam mężowi twoją porade, bo lodówka mi szwankuje...dzięki
>
Czy ta lodówka to może simens (und bosch)?

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 20:43:35

pokazałam mężowi twoją porade, bo lodówka mi szwankuje...dzięki

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 20:08:24

bardzo konkretna porada

Ostatnio zmieniony: 2013-01-30 20:23:23

jestem pod wrażeniem

Ostatnio zmieniony: 2013-01-27 14:08:29

Pełen profesjonalizm.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-26 20:23:23

bardzo przydatne

Ostatnio zmieniony: 2013-01-25 11:00:53