Jak skleić potłuczony szklany flakonik?

Ładne szklane naczynia są bardzo delikatne. Po upadku tłuką się na kilka kawałków, jeśli są hartowane na miazgę. Jak odratować potłuczony flakonik, tak aby dalej pełnił swoją funkcję?

  • Klej do szkła silikonowy.
1
Flakoniki bywają naprawdę piękne tym bardziej szkoda gdy się stłuczą. Flakoniki bywają naprawdę piękne tym bardziej szkoda gdy się stłuczą.

Szklane naczynie, gdy się tłucze, może rozpaść się na kilka części. Jeśli części nie wyszczerbiły się mocno i pasują do siebie można spróbować je ponownie skleić. Do klejenia szkła nadają się kleje nitrocelulozowe, hermol oraz kleje silikonowe. Jednak szczelne i trwałe połączenie można uzyskać tylko za pomocą kleju silikonowego.
Przed rozpoczęciem klejenia warto zaopatrzyć ręce w rękawiczki gumowe lub foliowe. Klej silikonowy brudzi ręce w bardzo niesympatyczny sposób i trudno go usunąć.


2

Taki klej jest stosowany między innymi do sklejania akwarium bezramowego. Proces klejenia rozpoczynamy od spasowania bryły flakonika i sprawdzenia dopasowania poszczególnych pękniętych części.
Jeśli ubytki są niewielkie klej powinien je wypełnić. Krawędzie klejonych elementów odtłuszczamy za pomocą alkoholu etylowego lub benzyny ekstrakcyjnej. Odczekujemy do odparowania rozpuszczalnika i jeszcze raz sprawdzamy dopasowanie. Klej silikonowy najlepiej bezbarwny nanosimy na jedną z krawędzi niezbyt grubą warstwą. Dociskamy do siebie elementy i usuwamy nadmiar kleju z zewnątrz bryły. Sklejone elementy pozostawiamy na kilkanaście minut dociśnięte. Warto połączyć najwyżej dwa elementy naraz i odczekać do utwardzenia spoiny.


3

Łączymy poszczególne grupy elementów za pomocą kolejnych równych spoin i całość flakonu opasujemy folią bezbarwną lub gumką recepturką. Alternatywnie można skorzystać z gumki konfekcyjnej zawiązanej w pętlę nieco mniejszą niż obwód w miejscu sklejenia flakonu. Po zamknięciu i wykonaniu wszystkich połączeń doszczelniamy ewentualne ubytki szkła dodatkową warstwą kleju silikonowego. Po wyschnięciu kleju ewentualne nadmiary kleju można ściąć nową żyletką lub ostrym nożykiem do papieru.


4

Tak sklejone naczynie możemy sprawdzić napełniając je zimną wodą w zlewie. Jeśli nie cieknie oznacza to sukces. Jeśli jednak coś wycieka znajdujemy miejsce wycieku suszymy naczynie i miejsce przecieku od wewnątrz uzupełniamy odrobiną kleju silikonowego.
Niestety jeśli nasz flakon rozpadł się na drobniutkie kawałki jego klejenie ma sens jedynie dla celów ekspozycyjnych i nie powinno się go używać do trzymania kwiatków.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Flakonik po sklejeniu może być dalej użytkowany.

  • Pęknięte szkło może mieć bardzo ostre krawędzie i skaleczyć palce.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.10.2012

Komentarze

przydatne

Ostatnio zmieniony: 2013-01-25 08:51:18