Jak rozpalić ognisko mokrym drewnem?

Właśnie spadł deszcz, a ty masz ochotę rozpalić ognisko. Jak to zrobić bez używania benzyny i podpałki?

  • Źródło ognia
  • Gałązki z pnia świerka, jodły lub modrzewia, suche i drzewu już zbędne.
  • Chrust i opadłe suche gałęzie
1
Do It Yourself. Do It Yourself.

Nazbieraj chrustu i grubszych gałęzi, ich stopień zawilgocenia nie ma znaczenia, możesz je nawet wyjąć ze strumienia. Gałęzie połam na odcinki około 0,4-0,5 m lub po prostu na "łokieć". Oczyść podłoże do gołej ziemi lub piasku usuwając darń i liście oraz igły. Jeśli masz pod ręką obłóż miejsce palenia ogniska murkiem z kamieni polnych.


2

Czas na poszukanie świerka, jodły, modrzewia lub ostatecznie brzozy. Pod koroną drzewa tuż przy pniu znajdują się drobne małe gałązki zawsze suche i pozbawione igliwia. To one będą stanowić serce ogniska, które pozwoli osuszyć i rozpalić "mokre" drewno. Połam dokładnie gałązki na odcinki rzędu 10-12 cm lub długości "dłoni". Złóż je w niezbyt ciasne pęczki. Na odkrytej ziemi ustaw na sobie dwa lub trzy pęczki gałązek świerka, jodły lub modrzewia i kolejny pęczek przygotuj do podpalenia serca ogniska.


3

Wokół serca z gałązek iglastych ułóż pagodę. Jest to rodzaj studni, a w tym wypadku rusztu, na którym będziemy układać "dach". Kładziemy na sobie w poprzek grube gałęzie o długości łokcia. Utworzą na przemian rodzaj wspornika dla cieńszych gałęzi na górze tworzących później dach.


4

Ogień rozpalamy zapalając dodatkowy pęczek z w powietrzu zapałką lub zapalniczką, jeśli nie masz zapałki lub zapalniczki patrz "Jak rozpalić ogień bez zapałek i zapalniczki?". Pęczek umieszczamy w środku ogniska tak, aby stykał się z pozostałymi pęczkami kruchych suchych gałązek. Dobrze jest zostawić sobie zapasowe drobne gałązki. Po podpaleniu układamy na ścianach pagody dach z dwóch warstw cieńszych gałęzi i czekamy na wysuszenie drewna. Duża ilość powietrza przepływającego przez dach poprawia proces jego suszenia i wkrótce dach się zapala. Sukcesywnie dokładamy kolejne warstwy na dach na raz po jednej. Kiedy dolne warstwy się zapadną będą stanowić żar do suszenia kolejnych warstw drzewa.


5

Kiedy już uzyskamy dużo żaru w ognisku możemy dokładać dalsze gałęzie układając coś w rodzaju wigwamu.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Ognisko pozwoli ci się ogrzać i wysuszyć mokre rzeczy.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.08.2012

Komentarze

Odwieczny problem na ogniskach :D

Ostatnio zmieniony: 2012-10-06 00:16:25