Jak robić zdjęcia?

Jak robić zdjęcia - porada dla laików. Myślisz, że żeby zrobić dobre zdjęcie potrzebny Ci jest drogi, zaawansowany technologicznie aparat? Uważasz, że żeby zrobić ładne zdjęcia potrzebna Ci dużo doświadczenia i wiele przeczytanych książek? Nic bardziej mylnego. Żeby robić atrakcyjne zdjęcia musisz się zastosować do porad umieszczonych poniżej.

  • Aparat i chęci :)
1

Pierwsza zasada mówi: im więcej, tym lepiej. Staraj się zrobić jak najwięcej zdjęć obiektowi, który chcesz uwiecznić. Zmieniaj ustawienia aparatu, czy to programy tematycznie, czy manualne ustawienia. Zmieniaj pozycje: fotografuj pod różnymi kątami i z różnych stron. Co jakiś czas sprawdzaj czy zrobione zdjęcie Ci się podoba, jeśli tak to będziesz wiedział, w jakim kierunku zmierzać, aby zdjęcie było bliskie idealnemu. Gdy będziesz przeglądał zdjęcia na komputerze na pewno znajdzie się jakieś, które będzie Ci się podobać.


2

Nie używaj lampy błyskowej podczas nocnego fotografowania, a włączaj ją podczas robienia zdjęć w słoneczne dni. Lampa błyskowa współpracuje ze słońcem, likwiduje głębokie cienie i powoduje wyrównanie kontrastu. Żeby zrobić dobre zdjęcie w nocy stosuj długie czasy naświetlania. W tym celu skorzystaj ze statywu lub wykorzystaj miejsce, gdzie będzie mógł położyć aparat w celu wyeliminowania drgań.


3

Pamiętaj, że motyw, który chcesz wyeksponować powinien być na tyle widoczny, aby oglądający nie mieli problemów z jego odszukaniem. Bardzo dobrym sposobem kompozycji jest podzielenie kadru na 3 równe pasy poziomie i pionowe. Czyli w sumie będziemy mieć 9 takich samych pól kadru. Motyw wiodący umieszczamy w jednym puncie przecięcia się wskazanych linii.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.03.2011

Komentarze

Wyjątkowo ciekawy artykuł?
:)

Ostatnio zmieniony: 2012-11-04 15:40:37

Przecież napisałem że te metody są kompletnie bzdurne, ale skoro sądzisz że nawet bzdurne metody dające odwrotny efekt są słuszne dla amatorów to pozdro. Nie dawaj rad na tematy o których nie masz pojęcia, a trafiłem tu bo wiem że nie da się odpowiedzieć uniwersalnie na pytanie "Jak zrobić dobre zdjęcie". Nie jestem wszechwiedzący to domena Boga. Proponuję zmienić tytuł porady na "Jak zrobić NIE dobre zdjęcie".

Ostatnio zmieniony: 2011-03-22 19:22:12

Nie tylko profesjonaliści, tacy jak ty, chcą uwiecznić ciekawy moment. Każda metoda, zwłaszcza dostępna dla amatorów, która prowadzi do zadowalającego efektu, jakim jest cieszące oko zdjęcie, wydaje się być słuszna. Skoro jesteś wszechwiedzący jak tutaj trafiłeś?

Ostatnio zmieniony: 2011-03-21 23:17:21

No nie!!! Widzę, że mam do czynienia z kompletnym amatorem. Nie zgadzam się ze wszystkim. Bzdury!!!! Zasada 1 - przeciwnie bezmyślne robienie pstryków i wybieranie jakiegoś trochę lepszego nic nie daje trzeba wiedzieć czego się chce i zrobić jak najmniej jak najlepszych zdjęć a jak ktoś się nie zna to niech nie fotografuje i nie pisze rad!
Zasada 2- Zdjęcia nocne wymagają dobrego sprzętu z preselekcją, a to rady dla amatorów korzystających ze zwykłych małpek gdzie zrobienie dobrego zdjęcia nocnego graniczy z cudem. Lampa źle współpracuje ze słońcem zdjęcia wychodzą sztuczne ( poza tym amatorzy nie mają lamp zewnętrznych ) więc najlepiej robić zdjęcia gdy słonce jest nisko - rano i wieczorem, można też zrobić sobie prowizoryczną blendę z foli aluminiowej.
Zasada 3 - ?!!!!!? Motyw główny nie powinien być na pierwszym planie ale o kompozycjach obrazu nie będę się rozpisywał...
Lista potrzebnych rzeczy dla autora tych bzdur:
- talent fotograficzny
-przynajmniej 20 lektur o tematyce foto
-sprzęt za min 10 tys.
-lata praktyki
I dopiero można wypisywać porady (nawet dla amatorów), a nie .................................................................. Aż krew zalewa....

Ostatnio zmieniony: 2011-03-21 15:21:22

Dobrze napisana porada dla początkujących fotografów. Osobiście nie mam takich zainteresowań, ale mój kolega chętnie przeczyta :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-18 14:20:57

Jak zrobi się zdjęcie i jest szczególnie fajne, to cieszy oko, a dobra jakość zdjęcia jest bardzo ważna. Sama przyjemność jest w uwiecznianiu czegoś na zdjęciu, choć przyznam, że brak mi tych tradycyjnych, gdzie zdjęcie miało duszę i było autentyczne. Te cyfrowe są zbyt idealne, ale trzeba przyznać, że to dzieło sztuki. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-17 22:47:29