Jak robić lepsze zdjęcia?

Czy zdarza Ci się oglądając własne zdjęcia stwierdzić, że są banalne? Zastanawiasz się wówczas jak sprawić aby były oryginalniejsze, charakterystyczne, takie aby odbiorca je zapamiętał. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci rozwijać Twoją umiejętność dostrzegania ,,decydujących momentów''.

1
Źródło zdjęcia: www.flickr.com/photos/auggie_tolosa/3197343362 Źródło zdjęcia: www.flickr.com/photos/auggie_tolosa/3197343362

Zawsze miej przy sobie aparat ! Ile to razy widząc dobry kadr nie wykonałeś fotografii ze względu na fakt, iż nie zabrałeś z domu aparatu ? Oczywiście targanie wszędzie za sobą korpusu z gripem+ zoomem nie należy do najwygodniejszych. Polecam więc aparaty dalmierzowe. Do ich głównych zalet należy mały rozmiar ( zmieszczą się do kieszeni kurtki), ponadto ze względu na fakt, że nie posiadają lustra są zdecydowanie cichsze niż lustrzanki, co przydaje się przede wszystkim w fotografii ulicznej. Z pewnością nie każdego stać na Leice jednak obecnie za 350 zł można kupić bardzo dobre analogowe aparaty dalmierzowe jak min. Canonet Ql 17, Minolta Hi-Matic 7s czy Yashica electro 35. Wszystkie trzy aparaty posiadają świetne, lecz niewymienne obiektywy.


2

Unikaj, przynajmniej na początku używania obiektywów zmiennoogniskowych. Jeśli używasz jedynie ,,kitowego'' obiektywu 18-55mm to ustaw krótką ogniskową np. na 28mm i zaklej taśmą. Na początku może odczujesz frustrację lecz ten zabieg nauczy Cię tego w jaki sposób ,,widzą'' obiektywy. Ponadto polecam ćwiczenie, które opisał Bryan Peterson w książce ,,Kreatywna fotografia bez tajemnic''. Polega ono na tym aby wybrać temat np. drzewo, ustawić ogniskową np. 35mm ustawić się tak aby obiektyw znajdował się pośrodku, a wokół pozostawić dużo wolnego miejsca i zacząć fotografować cały czas poruszając się do przodu. Następnie zrobić to samo lecz zamiast na stojąco, na kolanach. Następnie na brzuchu itd...
Twoje kadry nareszcie będą ciekawe i dynamiczne.


3

Unikaj wrzucania zdjęcia na strony typu digart czy plfoto. Szczególnie na tym pierwszym z portali często nawet za bardzo słabe zdjęcia dostajemy najwyższe oceny co nie sprzyja naszemu rozwojowi.
Zatem najlepiej nasze zdjęcia dawać do oceny zasłużonym fotografom. I pamiętaj o tym, że konstruktywna krytyka jest bardzo dobra dla nauki.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.08.2012

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 13:50:17