Jak przygotować dobrą poradę o majsterkowaniu?

Sztuka majsterkowania wynika z potrzeby tworzenia urządzeń i narzędzi na własną rękę. Umiejętność ta rozwinęła się szczególnie w czasach niedostatku przeszłej epoki. Często jest to również próba uzyskania efektu dostępnego w handlu prostszymi środkami i nakładem finansowym. Czasami efekty pracy majsterkowicza są jednak nieopłacalne i taniej jest nabyć gotowy produkt fabryczny. Jak określić czy porada wynikająca z własnych doświadczeń może być cenna dla innych i warta publikacji?

  • Doświadczenie w dziedzinie, którą chce się opisać.
  • Zdjęcia etapów wykonywania opisywanej czynności, a szczególnie procesów zanikających.
1

Majsterkowanie, dlaczego warto?

Majsterkowanie, dlaczego warto? Pomysł, materiał, działanie, przedmiot użytkowy

Majsterkowanie wiąże się z warsztatem, wiedzą techniczną, doświadczeniem. Majsterkowicz często stara się przy użyciu posiadanych materialów, narzędzi stworzyć funkcjonalność techniczną, na którą go nie stać. Często działania podejmowane są również dla satysfakcji poznania zjawiska i dotarcia do sedna problemu za pomocą posiadanej aktualnie technologii.
Aby skutecznie się tą wiedzą podzielić przede wszystkim należy ocenić, czy dana technika, metoda , czynność, narzędzie, którymi pragniemy podzielić się z innymi, mogą być wogóle przydatne.


2

Jak powinna wyglądać porada?

Każdy z nas żyje w odrębnych realiach dostępności materiałów, narzędzi i umiejętności technicznych.
Opis porady powinien być maksymalnie jednoznaczny i zakładać minimalne podstawy wiedzy technicznej, tak żeby zbytnia szczegółowość nie raziła czytelnika. Cenne jest przedstawienie wariantowości materiałów, alternatywnych dróg poszukiwania rozwiązania, szczególnie tam, gdzie mamy świadomość o wyjątkowości przyjętych przez nas założeń.
Opis nie powienien wprowadzać w błąd i sprawić, że działanie podjęte przez czytelnika przyniesie oczekiwany efekt. Rozbicie procesu na kroki , potwierdzone kolejnym wyraźnymi efektami i możliwością skontrolowania wyników, napewno pomożę naszym czytelnikom uzyskać zamierzony cel.


3

Przypadek czy reguła?

W świecie wynalazków rządzi przypadek. Często wielkie odkrycia były związane z korzystnymi zbiegami okoliczności. W przypadku porad rzemieśników, majsterkowiczów nie powinniśmy niczego oddawać przypadkowi. Porada powinna być rzetelna i pełna.
Rezultat pracy majsterkowicza powinien być powtarzalny i modyfikowalny do potrzeb odbiorcy, a zarazem optymalny kosztowo, najlepiej darmowy.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.06.2013

Komentarze