Jak poradzić sobie bez odsysacza lutu miękkiego?
Lutowanie obwodów to praca wymagająca dokładności i precyzji. Błędy się jednak zdarzają, a nie zawsze pod ręką jest odsysacz do lutu miękkiego. Czy to już koniec w postaci zalanego punktu lutowniczego? Nie skądże znowu wystarczy bardzo proste narzędzie pomocnicze.
- • Blaszka stalowa cynkowana jako uchwyt. Można użyć takiej z typowego skoroszytu.
- • Uszczelka wykonana z silikonu.
Co właściwie się stało?

Lutowanie polega na połączeniu ścieżek PCB z polami lutowniczymi elementów elektronicznych. Czasem zdarza się nie trafić w miejsce połączenia i dostarczyć lut w inne niekoniecznie potrzebne miejsca, zalać pole lutownicze, czy zrobić bąbla z lutu.
Przygotowanie narzędzia.
Uszczelkę z silikonu owijamy paseczkiem stalowej blaszki cynkowanej tak, aby solidnie była trzymana w uchwycie z blaszki. Końce blaszki możemy zawinąć, żeby poprawić stabilność narzędzia. Po przymierzeniu do dłoni stanie się jasne, jak ma takie narzędzie w dłoni leżeć. Uzyskujemy rodzaj szpatułki, pędzelka z końcówką z silikonu.
Jak usunąć nadmiar lutu?
Nadmiar lutu należy doprowadzić lutownicą do stopienia, warto dodać do punktu odrobinę świeżego lutu z topnikiem. W momencie upłynnienia lutu, ścieramy końcówką silikonową nadmiar cyny z pola w kierunku laminatu bez ścieżki. Lut miękki z postaci naddatku zostaje na krawędzi silikonowej uszczelki, na nasze pole lutownicze jest czyste i gotowe do poprawnego połączenia. Narzędzia można używać praktycznie w nieskończoność. Lut z uszczelki silikonowej należy usunąć przed dalszym używaniem narzędzia. Tym narzędziem możemy również zbierać lut z płyt PCB po wylutowaniu elementów.
Dodaj komentarz