Jak otrzymać za darmo srebro?

Recycling to nie tylko papier, aluminium, czy stal. Można odzyskiwać różne znacznie cenniejsze substancje na przykład srebro. Proces jest prosty i relatywnie tani, a efekty wspaniałe.

  • Słoiczek około 100 ml.
  • Woda destylowana lub zdemineralizowana.
  • Siarczyn sodu.
  • Kawałek stali nierdzewnej może być zwykła żyletka.
  • Przewody.
  • Zasilacz 1,4-1,5V pobór prądu około 2 mA.
  • Multimetr.
  • Papier ścierny 500-1000.
1

Źródło srebra.

Źródło srebra. Płyty nagrywalne CD-R i DVD-R zużyte to darmowe źródło srebra.

Srebro w sumie już darmowe znajdziemy w płytach CD-R i niektórych płytach DVD-R. Jego ilość jest śladowa, ale jest. Jak się do niego dobrać bez stosowania drastycznych dla środowiska działań?


2

Zestaw do elektrolizy srebra.

Do realizacji elektrolizy potrzebujemy mały słoiczek na przykład po koncentracie pomidorowym, słoiczek po musztardzie lub zlewkę około 100-200 ml. Woda powinna być demineralizowana lub destylowana obecność chlorków w wodzie pogorszy jakość otrzymanego srebra.
W wodzie rozpuszczamy 3-4 gram siarczynu sodu. Roztwór powinien być klarowny.
Katodę możemy wykonać z nierdzewnej łyżeczki, blachy kwasoodpornej, blachy z tytanu lub żyletki BIC Platinum Chrome jej rola będzie się sprowadzać do gromadzenia na powierzchni odzyskiwanego srebra, to co cię nie utrzyma na powierzchni opadnie na dno słoiczka.
Katodę podłączamy do minusa zasilacza.


3

Anoda źródło srebra.

Anodą stanie się nasza płyta CD-R lub DVD-R. Należy pociąć ją na paski, które uda się umieścić w słoiczku. Na jednym końcu paska papierem ściernym lub skalpelem powolutku usuwamy warstwę lakieru, aż do momentu uzyskania dostępu do warstwy srebra. Z kawałka blaszki robimy małą klamerkę i zaciskamy na pasku z płyty w miejscu oczyszczenia do warstwy srebra. Czynność oczyszczania z lakieru powtarzamy na drugim końcu paska i multimetrem mierzymy rezystancję pomiędzy kontaktem w postaci klamerki i oczyszczonym polem na drugim końcu paska z płyty. Niska rezystancja świadczy o dobrym połączeniu warstwy srebra z klamerką. Do klamerki podłączamy plus zasilacza. Pasek zawieszamy w słoiczku, tak żeby nie dotykał dna, oczyszczonym polem do dołu, dodatkowo miejsca cięcia płyty CD będą służyły jako kolejne powierzchnie anodowe.
Poziom zanurzenia w elektrolicie powinien być tak dobrany, aby klamerka plusa zasilacza była o możliwie wysoko powyżej lustra powierzchni elektrolitu.


4

Uruchomienie procesu.

Do uruchomienia procesu wystarczy podłączyć zasilacz i ustawić napięcie w okolicy 1,4-1,5 V. Wskazane jest zastosowanie mikroamperomierza, tak żeby widzieć przepływ prądu. Całe zjawisko działa w oparciu o przepływ prądu, brak przepływu oznacza brak poprawnych połączeń i możliwości uzyskania srebra. Teraz to już tylko kwestia czasu. Proces zgodnie z prawem Faraday'a odbywa się bardzo wolno, ale skutecznie. Srebro wydostaje się z warstw płyty CD i osiada na katodzie. Możemy zauważyć znikanie warstwy srebra wokół odsłoniętych krawędzi oraz pojawianie się nowej warstwy srebra na katodzie.


5

Co dalej?

Na powierzchni katody utworzy się cienka warstewka metalicznego srebra. Srebro nie jest w stanie trwale przylgnąć do powierzchni stali nierdzewnej i daje się łatwo zdrapać z powierzchni katody. Jeżeli otrzymana katoda ma służyć jako anoda do srebrzenia wystarczy odwrócić polaryzację i pokrywany element pokryć wcześniej warstwą miedzi.
Jeśli jednak chcemy odzyskać srebro wystarczy je zdrapać z katody np. śrubokrętem i uzyskany urobek zmieszać z boraksem i przetopić.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.12.2021

Komentarze