Jak obserwować niebo?

Nie wiesz jak obserwować niebo? Lubisz patrzeć na księżyc i gwiazdy, lecz jesteś osobą, która zaczyna swą przygodę z astronomią? Przyglądasz się, ale tak naprawdę nie wiesz czemu? Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą Ci odkryć magię kosmosu.

  • Chęci :)
1

Jednym z najprostszych i najwygodniejszych sposobów obserwowania nieba jest zakupienie teleskopu z systemem naprowadzania na wybrany obiekt. Wystarczy wybrać interesujący nas cel, a teleskop sam nam go ukaże. W tym przypadku znajomość nieba jest absolutnie zbędna. Niestety na tę przyjemność mogą sobie pozwolić osoby z zasobnym portfelem.


2

Moim zdaniem w obserwowaniu nieba większą przyjemność daje samodzielne zlokalizowanie interesującego nas obiektu. Dużo radości dają osiągnięte cele, które są poprzedzone zaangażowaniem i pracą. Dlatego kolejne punkty są poświęcone innej drodze rozwijania naszego zainteresowania niebem.


3

Innym wyjściem jest studiowanie nieba, rozwijanie swojej pasji przez stopniowe poznawanie zagadkowego kosmosu. W tym celu na początku wystarczy nam atlas nieba. Dostępne są w formach elektronicznych lub papierowych. Następnie udajemy się w ciemne miejsce, najlepiej poza granice miasta, z dala od świateł, które utrudniają zlokalizowanie jakichkolwiek obiektów na niebie. Następnie dzięki zsynchronizowanemu z naszą lokalizacją i aktualną datą atlasowi próbujemy odnaleźć na niebie charakterystyczne punktu. Z czasem rozpoznanie poszczególnym planet czy gwiazdozbiorów będzie coraz łatwiejsze.


4

Kolejnym krokiem jest zakupienie instrumentu optycznego, jakim jest lornetka. Oprócz poręczności i wygody w transporcie, dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom, charakteryzuje się dużym polem widzenia. Tej cechy próżno szukać u większości teleskopów. Dobra lornetka daje możliwości obserwacji wielu interesujących obiektów. Dlatego ten sprzęt często znajduje się w wyposażeniu nawet doświadczonych obserwatorów nieba. Jak wybrać odpowiednią dla nas można znaleźć na forach internetowych poświęconych astronomii.


5

Następnym krokiem w rozwijaniu naszej pasji jest zakup teleskopu. Ten instrument optyczny daje wielkie możliwości obserwacji, lecz do pełnego wykorzystania jego potencjału powinniśmy dostatecznie być zaznajomieni z niebem, bez większych problemów odnajdywać interesujące nas obiekty. Dzięki teleskopowi dostrzeżemy obiekty, lub szczegółowość obiektów, której nie jest w stanie zapewnić nam nawet dobra lornetka. W tym przypadku również odsyłam na fora internetowe, bo wybór odpowiedniego sprzętu jest obszernym tematem, jak również dość skomplikowanym.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Zdjęcie pochodzi z serwisu http://www.flickr.com/


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.03.2011

Komentarze

dzięki obserwacji gwiazd poznałąm męża :) ciekawe,ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2011-03-21 17:56:07