Jak nie dać się efektowi czerwonych oczu?

Czerwone oczy to zmora wielu zdjęć. Psują nam wspomnienia z wakacji, imprezy z przyjaciółmi, świąt rodzinnych i wielu innych chwil które chcemy dobrze wspominać. Można jednak prosto zapobiegać ich powstawaniu, a jeszcze prościej można się ich pozbyć już po zrobieniu zdjęcia.

  • Aparat cyfrowy
  • Ewentualnie zewnętrzna lampa błyskowa
  • Program do obróbki zdjęć
1

Jeżeli masz zewnętrzną lampę błyskową to sposób jest banalny i do tego stuprocentowo skuteczny. Wystarczy źródło błysku odsunąć od osi obiektywu. Dzięki temu nie tylko nie doświadczymy efektu czerwonych oczu, ale także zdjęcie będzie lepiej i ładniej oświetlone (nie będzie wydawać się "płaskie")


2

Drugim sposobem, dostępnym już dla posiadaczy wszystkich aparatów cyfrowych, bez dodatkowego sprzętu jest przedbłysk. Istotną rolę odgrywa tutaj fizjologia naszego narządu wzroku. W ciemności nasze źrenice się rozszerzają, więc analogicznie – silne światło je zwęzi. Przedbłysk polega na emitowaniu serii krótkich błysków przez lampę na chwilę przed naświetleniem zdjęcia, po czym następuje błysk właściwy – naświetlający scenę na potrzeby zdjęcia. Aby włączyć funkcję przebłysku należy odnaleźć w ustawieniach lampy błyskowej funkcję redukcji czerwonych oczy.

Niestety ta funkcja jest często nieskuteczna i niepraktyczna. Opóźnia ona znacznie zrobienie zdjęcia, przez co możemy stracić istotny moment jak np. uśmiech dziecka.


3

Czerwonych oczu możemy pozbyć się także już po zrobieniu zdjęcia, zarówno w komputerze jak i samym aparacie (przydatne przy drukowaniu zdjęć prosto z cyfrówki). Podczas przeglądania zdjęć w aparacie włączamy menu opcji i odnajdujemy "Redukcja czerwonych oczu". W nowszych modelach urządzenie samo odnajdzie miejsca dotknięte tym efektem ubocznym, w starszych trzeba będzie wskazać je samodzielnie. Niestety, w ten sposób tracimy zazwyczaj autentyczny kolor tęczówki modela (aparat zamienia czerwień na ciemną szarość lub czerń), ale za to nie marnujemy czasu na obróbkę grafiki w komputerze.


4

Według mnie najbardziej skutecznym i przynoszącym zadowalające efekty (oraz stosunkowy prostym) sposobem jest usunięcie czerwonych oczu na komputerze w oprogramowaniu do obróbki zdjęć. Dla początkujących polecam program Picasa, funkcję redukcji tej zmory fotografii odnajdziemy w zakładce Korekcje Podstawowe podczas wyświetlania zdjęcia.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Jeżeli będzie fotografować w świetle zastanym, bez użycia lampy błyskowej to efekt czerwonych oczu cię nie dotknie, bo nie będzie miał takowej możliwości.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.08.2010

Komentarze

Porada wyczerpująca, dobrze wiedzieć o sposobie robienia zdjęć. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-23 21:20:43

Przyda się na przyszłość :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 16:56:26