Jak nauczyć się szybko gry na gitarze klasycznej?

Masz w domu starą, zakurzoną już gitarę klasyczną i nie wiesz co z nią zrobić? Naucz się na niej grać! Gra na gitarze klasycznej to naprawdę fascynująca umiejętność! A co jeśli masz gitarę, niekoniecznie starą i zakurzoną i chcesz się nauczyć na niej grać, ale nie wiesz jak? Skorzystaj z tej porady! Zapewniam Cię, że Ci w tym pomoże!

  • Gitara klasyczna.
  • Wytrwałość, upór i determinacja, gdyż początki nie należą do zbyt łatwych.
1
Gitara klasyczna - postawa Gitara klasyczna - postawa

Postawa to podstawa i inne podstawowe wiadomości.

Usiądź z gitarą, będąc wyprostowanym i opierając ją o siebie - nie kładąc na sobie. Będzie Ci znacznie wygodniej grać, a także będzie to ładniej wyglądało. Lewą ręką będziesz trzymać akordy, inaczej nazywane chwytami, natomiast prawą ręką uderzać (oczywiście lekko, a nie z całej siły) w struny - czyli wykonywać to, co dalej będę nazywał biciem. Na gryfie (najdłuższej części gitary), znajdują się progi oddzielone od siebie metalowymi płytkami.


2
Gitara klasyczna - pierwsze akordy Gitara klasyczna - pierwsze akordy

Łapiemy pierwsze akordy.

Listę chwytów dla początkującego znajdziesz na tej stronie: http://www.chords.pl/kurs/chwyty_poczatkujacy/. Naucz się wszystkich chwytów tej strony, z wyjątkiem czterech ostatnich - są zbyt trudne. Teraz wytłumaczę Ci, jak dokładnie trzymać akordy. Trzymając je, wyobraź sobie że trzymasz w ręce niewielką piłkę. Dokładnie pod takim samym kątem, jakby rzeczywiście była w Twojej dłoni ustawiaj palce względem gryfu. Kciuk niech leży swobodnie z tyłu gryfu. Naciskaj struny wystarczająco mocno, aby akord brzmiał poprawnie, kiedy uderzysz w struny Przez pierwszy tydzień albo i trochę dłużej będą Cię bardzo bolały opuszki palców, ale z czasem się przyzwyczają.


3
Gitara klasyczna - zmiana chwytów Gitara klasyczna - zmiana chwytów

Ćwiczymy zmienianie chwytów.

Aby wyćwiczyć zmianę akordów, najpierw wykonaj następujące ćwiczenie wprowadzające. Trzymaj jakiś chwyt, po czym podnieś palce nie zmieniając ich ułożenia na wysokość kilku centymetrów i postaraj się z powrotem trafić w to samo miejsce, aby powstał ten sam chwyt. Gdy to opanujesz, trzymając palce w powietrzu próbuj zmieniać chwyt. Kiedy i to będzie Ci wychodzić bez większych kłopotów dla wszystkich chwytów, zmieniaj je w miarę płynnie na gryfie.


4
Gitara klasyczna - ćwiczenie bicia Gitara klasyczna - ćwiczenie bicia

Pierwsze bicie.

Po opanowaniu kilku pierwszych chwytów, możemy zacząć to na co tak wytrwale pracowaliśmy - możemy zacząć grać. Zacznij jednak od opanowania najprostszego i zarazem umożliwiającego Ci granie większości piosenek bicia grając jeden akord. Bicie to będzie wyglądało następująco: GGDDGD. Litera D oznacza uderzenie przez wszystkie struny z dołu do góry, natomiast litera G odwrotnie - z góry na dół. Opanuj je bardzo dobrze. Możesz korzystać z metronomu.


5
Gitara klasyczna - pierwsza piosenka! Gitara klasyczna - pierwsza piosenka!

Pierwsza piosenka!

Gdy umiesz już trzymać chwyty, zmieniać je bez problemu, uderzać w struny, nadszedł czas na złożenie wszystkiego w całość i zagranie Twojej pierwszej piosenki. Jeśli posiadasz śpiewnik zawierający również chwyty do piosenek, przejrzyj go. Jeśli nie, poszukaj piosenki na stronie www.chords.pl. Jakiej piosenki szukać? Takiej, do której znasz i umiesz zmieniać wszystkie chwyty! Kiedy już ją znajdziesz, zagraj ją. Jeśli nie wyjdzie Ci za pierwszym razem, spróbuj ponownie. Gdy będziesz już umieć grać, możesz dołączyć do tego również śpiewanie. Miłego grania!


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Wszystkie zdjęcia udostępnione są na licencji Creative Commons, można je (i wiele innych) znaleźć tutaj: http://www.flickr.com/search/?q=classic+guitar&l=comm&ct=0&mt=all&adv=1#page=0


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.01.2011

Komentarze

A ja się nie zgodzę, tytuł jest chwytliwy. Każdy chce nauczyć się czegoś szybko, nie w bólu i mękach :) Nie wyobrażam sobie uczyć kogokolwiek gry na instrumencie od skal modalnych. Najpierw trzeba zagrać choć pierwszą, podstawową melodię, by kogoś tym zaciekawić. Nic tak nie motywuje jak postęp. A kiedy go nie widać, łatwo się zniechęcamy :) Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2012-10-11 00:52:01

Przykro mi to stwierdzić, ale sam tytuł jest odpychający i wprowadzający w błąd. Nie ma czegoś takiego jak szybka nauka gry na instrumencie. Chcesz grać? Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz, zamiast bez sensu uderzać w instrument i przygrywać wyuczone do cna piosenki.

Ostatnio zmieniony: 2012-05-13 18:08:41