Jak należy wykonywać zdjęcia przyrody?

Już na wstępie mogę powiedzieć, że w moim artykule podam tylko kilka sugestii, ponieważ dobra fotografia charakteryzuje się nie tylko poprawnością, ale i sporą dozą kreatywności. Mogę dać Wam kilka rad, które, mam nadzieję, pomogą Wam w robieniu zdjęć faunie i florze.

1

Cierpliwość

Cierpliwość

Bez tego składnika nikt nie ma szansy zostać profesjonalnym fotografem przyrody. Jest to absolutna podstawa. Oczywiście, jeżeli nie chce Wam się czekać na możliwość zrobienia ciekawego ujęcia, możecie zaaranżować całą scenerię w studio. Ale nie o to w tym wszystkim chodzi, prawda?
Mogę śmiało stwierdzić, że cierpliwość jest kluczem do sukcesu. Nawet, jeżeli nie uda Wam się sfotografować jakiegoś zwierzęcia, możecie zrobić zdjęcie interesującej roślinie.


2

Światło

Światło

Każdy fotograf ma świadomość, jak dużą rolę, oprócz dobrego kadru odgrywa odpowiednie oświetlenie. Ważne jest, aby fotografowany przez Was element fauny lub flory, nie był w cieniu. Unikajcie także robienia zdjęć pod słońce, ponieważ mogą one być zbyt ciemne - nie pomoże obróbka komputerowa, możecie rozjaśnić zdjęcie, ale najprawdopodobniej będzie ono ziarniste. Zdjęcia przyrody najlepiej robić w słoneczne dni, ale raczej nie w okolicach południa, tylko wczesnym rankiem, gdy na trawie leży rosa lub wieczorem, kiedy na polanach pojawiają się dzikie zwierzęta.


3

Co i jak?

Co i jak?

Z doświadczenia wiem, że im mniej elementów zawrzemy w kadrze tym lepiej. Jest tak dlatego, że gdy na zdjęciu pojawi się zbyt wiele obiektów, ludzie nie będą w stanie skupić wzroku na żadnym z nich. Warto także ustawić przysłonę na jak największą wartość (tzn. im mniejsze f, tym lepiej) - uzyskamy, bardzo pożądany efekt tzw. „rozmytego tła”.
Gdy fotografujemy zwierzęta, warto ustawić tryb seryjny lub bracketing- fotografowanie tej samej sceny przy użyciu różnych parametrów (będziemy mogli wybrać najlepsze ujęcie) i - UWAGA - zapominamy o lampie błyskowej (wtedy łatwo możemy wypłoszyć zwierzęta, a rośliny będą wyglądać nienaturalnie).
O tym co fotografować, powiem tylko kilka słów: zdziwicie się, jak pięknie wychodzą na zdjęciach rzeczy, które na pozór wydają się zwyczajne, bez wyrazu. Wystarczy dobre światło, odpowiedni kadr, trochę cierpliwości i voilá!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.02.2014

Komentarze

Więcej zdjęć tutaj: http://onceonegirl.blogspot.com/2014/02/let-sunshine-in.html