Jak korzystać z przysłony?

Jest to krótka porada dla początkujących fotografów. Jak używać różnych ustawień przysłony w naszym aparacie? Do czego służy przysłona i z czym jest związana?

  • aparat fotograficzny
1
http://www.sxc.hu/photo/214565 http://www.sxc.hu/photo/214565

Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie co to jest przysłona. Ta część aparatu fotograficznego odpowiada za regulację ilości światła wpadającego do wnętrza naszego aparatu. Są to metalowe pierścienie, które możemy zacieśniać lub rozluźniać decydując o ilości światła. Zachodzą tutaj ścisłe zależności z innymi parametrami fotografowania które musimy brać pod uwagę - jeśli czas otwarcia migawki jest długi, to wtedy zmniejszamy przysłonę (czyli ograniczamy ilość wpadającego światła), aby nie prześwietlić zdjęcia. Jeśli zaś czas ten jest bardzo krótki, musimy odpowiednio szeroko otworzyć przysłonę.


2
http://www.sxc.hu/photo/863043 http://www.sxc.hu/photo/863043

Ale przysłona ma jeszcze przynajmniej jedną, bardzo ważną rolę do spełnienia. Reguluje ona głębię ostrości na wykonywanym zdjęciu. Im mniejsza przysłona (np. f/18, f/22), tym większa jest głębia ostrości. I tak samo - im mniejszą głębię ostrości chcemy uzyskać, tym większa musi być przysłona.


3
http://www.sxc.hu/photo/960796 http://www.sxc.hu/photo/960796

Podczas robienia zdjęć w trybie półautomatycznym, np. Tv (tryb pierwszeństwa migawki) przysłona jest ustalana przez aparat. Kiedy jednak chcemy skoncentrować się na zdjęciu właśnie na głębi ostrości, wtedy wskazane jest użycie innego trybu, oznaczonego często jako Av (tryb pierwszeństwa przysłony) - migawka zostaje ustalona przez aparat.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.07.2012

Komentarze