Jak kadrować zdjęcia?

W tej poradzie znajdziecie parę słów o prawidłowej kompozycji zdjęcia. Rzecz wydawałoby się mało ważna, ale może zadecydować o tym, jak ktoś oceni Wasze fotografie. Przy czym warto pamiętać, że złe skomponowanie zdjęcia potrafi zniszczyć nawet najpiękniejsze ujęcia. Do dzieła!

  • aparat fotograficzny
1
Metoda trójpodziału i tzw. "mocne punkty". Metoda trójpodziału i tzw. "mocne punkty".

Robiąc zdjęcie wyobraźcie sobie, że kadr jest podzielony na 9 tej samej wielkości pól. Niektóre aparaty fotograficzne posiadają opcję włączenia takiej siatki na wizjerze, to w dużym stopniu ułatwia nam sprawę. Jest to tzw. metoda trójpodziału. Teraz zadanie jest następujące: fotografując dany obiekt, umieszczamy go zawsze nieco z prawej lub lewej strony, na przecięciach linii które sobie wyobraziliśmy; raczej nigdy bezpośrednio pośrodku.


2

Kolejna ważna sprawa, to fotografowanie ludzi. Osoby będące na fotografii przedstawiamy albo w całości (od stóp do głów) albo "ucinamy" je w pasie. W przypadku portretu - ewentualnie w ramionach. Ludzi na zdjęciach NIE UCINAMY: w kostkach, w kolanach, w nadgarstkach czy łokciach gdyż wygląda to po prostu nienaturalnie i znacznie obniża wartość zdjęcia.


3

Podczas robienia zdjęcia musimy też zdecydować się na kadr poziomy bądź pionowy. Czasem warto wykonać kilka różnych ujęć i dopiero później wybrać najlepsze z nich.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.07.2012

Komentarze