Jak grać równo i w rytmie ?

Każdy muzyk wie , że kluczem do osiągnięcia sukcesu jest gra w równym rytmie . Jednak dla początkujacych jest to duże wyzwanie . Co zrobić by było łatwiej ?

  • metronom
1

Podstawowym przyrządem pomagającym w nauce wyczucia rytmu jest metronom . Dobry sprzęt jednak kosztuje dość dużo . Na szczęście pod ręką mamy również metronomy on-line .

Najlepsze metronomy można znaleźć pod adresem :
http://bestmetronome.com/
http://www.metronomeonline.com/ ( żeby uruchomić wystarczy kliknąć na kółeczko przy którymś tempie )
http://www.all-guitar-chords.com/metronome.php
http://www.magazyngitarzysta.pl/metronom.html


2

Dobrą metodą jest również włączenie jakiegoś kawałka lub podkładu z wyciętą partią danego instrumentu i granie równo z nim . Według mnie jest to nawet lepsze niż gra z metronomem


3

Dobrym wyjściem mimo wszystko jest zakup zwykłego metronomu , który można zabrać wszędzie ze sobą . Dzięki temu , na wszystkich próbach będziemy grać w rytmie . Im szybciej zaczniemy równo grać tym łatwiej nam później będzie , bo po pewnym czasie człowiek przyzwyczaja się do grania w rytmie .


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Na początku trudno się przyzwyczaić . Trzeba być wytrwałym


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.07.2010

Komentarze

Dobrze powiedziane. Ja jednak jakoś nie stosowałem się do tych reguł, które to (słusznie zresztą) uznane są za prawidłowe. Metronom to podstawa - wszędzie tak mawiają. Wobec tego kupiłem metronom i... skończyło się na kilku zabawach różnymi "tykaniami", jedną, może dwiema sesjami treningu i na tym koniec.

Jest coś lepszego od metronomu - poczucie rytmu :) Jak człowiek gra na instrumencie, pewnie takowe ma, a jak nie, to je znajdzie prędzej czy później ;P Kwintesencją tego jest bicie - bicia nie należy się wyuczać do każdej piosenki "książkowo". Trzeba wyrobić sobie nawyk stałego ruchu ręką a potem wszystko z czasem zaczyna się dziać automatycznie - muzyka płynie z serca. Noga sama tupie i rytm jest trzymany.

Co do tupania - ono z kolei przydaje się, kiedy zamiast sekwencji akordów musimy grać solówki i zwykłe bicie nie wchodzi w grę. Wtedy po prostu nie przestawaj tupać, tup też w głowie, słuchaj perkusji. Ot, cała filozofia :)

"po pewnym czasie człowiek przyzwyczaja się do grania w rytmie . "

- Amen! Najważniejsze, żeby sobie nie narobił złych nawyków na początku, potem już będzie z górki ;)

Ostatnio zmieniony: 2010-12-12 19:46:49