Jak dobrze ćwiczyć na basie?

Jak dobrze ćwiczyć na basie? Czyli jak najlepiej wykorzystać czas spędzony z instrumentem.

  • Metronom
1

Załóżmy że jesteśmy osobą zabieganą, nie mającą zbyt wiele czasu.
Za to mamy instrument i uczymy się na nim grać. Dziennie możemy poświęcić 2h na ćwiczenie.
Sztuka polega na tym żeby wykorzystać ten czas maksymalnie.
Zasada pierwsza ćwicz systematycznie nawet po te 2h, to dużo lepsze niż ćwiczenie raz w tygodniu przez 10h.
Człowiek jeżeli czegoś nie powtarza codziennie to perfekcji nie osiągnie nigdy.


2

Podziel swój czas na etapy ćwiczeń:
Etap pierwszy: rozgrzewka, to bardzo ważny moment, gdyż bez dobrej rozgrzewki nasze mięśnie szybko się zmęczą, a co za tym idzie i wykonywane przez nas ćwiczenia nie będą wychodziły nam dobrze i się zniechęcimy. na ten etap poświęćmy z 30 minut.
Co ważne ! wszystkie ćwiczenia wykonujemy z metronomem lub automatem perkusyjnym! to ważne byśmy trzymali rytm.


3

Etap drugi: po dobrze wykonanej rozgrzewce czas na ćwiczenia szybkości i biegłości poruszania się po gryfie, tutaj najlepsze są ćwiczenia skal, akordów i ich przewrotów, ćwiczenia typu: pająk, granie 16-tek itp. Myślę że przy naszym ograniczonym czasie tutaj wystarczy w zupełności z 25 minut


4

Etap trzeci: czytanie nut, to bardzo ważne żeby umieć czytać nuty otwiera to przed Tobą ogromną ilość ćwiczeń i piosenek jak i możliwość grania z innymi profesjonalnymi muzykami. Czytanie nut na 100% przyda Ci się pomoże Ci się rozwinąć technicznie jak i muzycznie. Na czytanie nut można poświęcić 15 minut przy naszych 2h to wystarczy.


5

Etap czwarty: Slap i tapping dwie odmienne techniki ale połączyłem je w jeden etap tutaj możemy poświęcić więcej czasu na jedną bądź drugą technikę w miarę potrzeby, znowu ogrywamy akordy i skale. Oczywiście wszystko przy stuknięciach metronomu ;) 30 minut


6

Etap piąty i ostatni: Ćwiczenie słuchu, to bardzo ważne żeby muzyk słyszał co gra i jak grają inni muzycy, do kształcenia słuchu wykorzystujmy programy do tego przeznaczone, których jest masa w internecie, skorzystaj też z solfeżu czy też po prostu próbuj grać swoje ulubione kawałki ze słuchu.


7

Podsumowując staraj się ćwiczyć regularnie i spędzaj przy tym jak najwięcej czasu, bądź skupiony, myśl o tym co grasz i jak grasz, graj dobrze rytmicznie zawsze z metronomem bądź automatem perkusyjnym, graj dla przyjemności i dla siebie. Jeżeli będziesz ćwiczył intensywnie i według tych kroków pierwsze sukcesy i radości przyjdą szybko ;)


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.07.2011

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-28 08:04:09