Jak dobrać palnik do topienia złota i srebra?
Masz pomysł na odzysk metali szlachetnych, ale nie wiesz jak? Zebrałeś sporo złomu metali szlachetnych w postaci styków, złączek i innych złotych lub pozłacanych elementów i co teraz? Artykuł to opis moich skromnych doświadczeń w tym temacie.
- • Palnik
- • gazy techniczne
- • Złom metali szlachetnych.
- • topnik odpowiedni dla wybranego metalu
Po sieci krąży wiele opisów tanich palników, których płomień osiąga 1300°C. Tak są takie palniki, ponadto zasilane tanim gazem izobutan do zapalniczek. Temperatura topnienia złota to jedynie 1064,18 °C, więc nie powinno być problemów. Rzeczywiście te palniki osiągają znaczą temeraturę płomienia przekraczającą temperaturę topnienia srebra i złota, ale ....
Temperatura to jeszcze nie wszystko. Za pomocą popularnego palnika VersaTip udało mi się jedynie nadtopić naprwadę cienki drut miedziany oraz drut mosiężny. Ładnie posegregowane złocone styki ze starej płyty głównej niestety już nie zamierzały stopić się w jedną całość.
Jako topnika użyłem boraksu. Nadal jedyne co udało mi się uzyskać to zgrzanie kilku blaszek razem.
Wniosek oprócz temperatury potrzebny jest jeszcze odpowiedni wydatek mocy, wynikający z budowy palnika.
Tym artykułem chcę, więc podkreślić, że tanie palniki mikro-torch izobutanowe nie spełnią waszych oczekiwań w zakresie stopienia odzyskiwanych metali, potrzeba silniejszego urządzenia najlepiej na propan-butan lub nawet z dodatkiem sprężonego powierza lub tlenu. Doskonałym narzędziem mogłby być palniki acetylenowo-tlenowe, ale w warunkach amatorskich to raczej fantazja.
Palniki izobutanowe niskiej mocy powinny być stosowane do lutowania miękkiego, ewentualnie do lutowania stopami srebra za pomocą odpowiedniej elektrody.
Kiedy już pozyskacie stopioną próbkę stopu metali, przyjdzie czas na jej oczyszczenie z miedzi, cynku i inych metali.
Tu zawsza pomocna okaże się chemia i elektrochemia, ale oczywiście to temat na odrębny artykuł.
Dodaj komentarz