Zugspitze, czyli jak zdobyć najwyższą górę Niemiec?

Zugspitze jest jedną z najwyższych gór Niemiec. Znajduje się na Bawarii jej wysokość wynosi 2962 m.n.p. Zugspitze dostępna jest zarówno na od strony niemieckiej na Bawarii jak i austriackiej. Widoki zapierające dech w piersiach ciągnące się wzdłuż rzeki Partnach cały czas towarzyszą nam podczas trasy na najwyższą górę w Niemczech. Wąskie ścieżki, małe skały i spadziste pasaże, to wszystko czeka na Ciebie w trakcie wędrówki na szczyt. Zobacz, jak rozłożyć sobie na etapy zdobycie góry Zugspitze.

 • Koszty:
 • 1. Wstęp około 6 euro opłata klimatyczna
 • 2. Nocleg w schronisku Reintalangerhütte: w zależności od potrzeb :mają pokoje dwuosobowe 28€ +7€ , są toalety i prysznice.
 • dokładny cennik na stronie www.reintalangerhuette.de.
 • Ważne, przy rezerwacji należy zrobić przedpłatę 5€ na podane konto, resztę płaci się w schronisku gotówką, nie uznają karty płatniczej lub kredytowej.
 • 3. Obiad w schronisku między 8 euro a 15 euro, piwo 3,8 euro, cola 3,5euro.
 • 4. Wykupienie ciepłego prysznicu kosztuje 1,8 €-czas trwania kąpieli około 3 minuty. Osobne znajdują się kabiny dla Pań i Panów.
 • 5. Zjazd kolejką z Zugspitze do Garmisch 29,30 euro www.zugspitze.de
 • 6. Koszty dojazdu na Bawarię.
1

Na Zugspitze wjedziesz zębatą kolejką

Na Zugspitze wjedziesz zębatą kolejką Kolejka Bayrische Zugspitzbahn.

Etap pierwszy rozpoczyna się w miejscowości Garmisch-Partenkirchen znanej ze światowych skoków narciarskich. Jeżeli chcesz szybko „zaliczyć” górę Zugspitze, możesz po prostu wjechać zębatą kolejką linową (Bayrische Zugspitzbahn), potem skorzystać z kolejki linowej , ale to dopiero na wysokości ok. 1000 m.n.p . Jednak nie będziesz bogaty we wrażenia, gdy nie spróbujesz swoich sił, wchodząc samodzielnie na tą górę. Poza tym już czeka Cię koszt za tą przyjemność ok. 50 euro od osoby.


2

Zmierz się z trasą dla wytrwałych – szlak czarny

Zmierz się z trasą dla wytrwałych – szlak czarny Wąwóz rzeki Partnach.

Przygodę rozpoczynasz w Garmich-Partenkirschen stadion narciarski - wąwóz rzeki Partnachkalmm oraz Dolina Reintal - schronisko Reintalangerhütte.
Odcinek ten to wąwóz ma około 16 km długości, podobnie jak rzeka Partnach. Początek jej znajduje się na wysokości 1400 m n. p.m. Woda ma rwący nurt i jest krystalicznie czysta. Ścieżka turystyczna prowadzi poprzez wykute w skałach tunele, gdzie po ścianach kapie woda górska, a obok towarzyszy cały czas rwąca rzeka Partnach. Szlak zbudowany jest z mostków oraz schodów . Musisz uważać, bo mogą być śliskie. Na ten etap proponuję dobre buty z podeszwą antypoślizgową, kurtkę przeciwdeszczową oraz latarkę czołówkę, aby mieć wolne ręce i bezpiecznie pokonywać dalszą trasę. (Ważna informacja do wąwozu nie powinny wchodzić osoby, które mają lęk wysokości i przestrzeni).


3

Napij się niemieckiego piwa w schronisku Bockhütte

Napij się niemieckiego piwa w schronisku Bockhütte Widok na polanę przy Reintalangerhütte, droga w kierunku Knorhütte.

Odcinki są zróżnicowane prowadzą przez przepiękną Dolinę Reintal, są niższe góry, otaczająca woda górska i zielony las, ale większych trudności w pokonaniu tej trasy nie powinno być. Po drodze mijamy schronisko Bockhütte, w którym można zrobić dłuższa przerwę, cały czas podziwiając przyrodę. W zależności od kondycji i samopoczucia należy liczyć się, iż dojście do Reintalangerhütte zajmie około 5 h. Jak już znajdziemy się na miejscu satysfakcja jest ogromna, więc można sobie pozwolić na kufel piwa (0,50l kosztuje 3,8€) oraz smaczny posiłek.


4

Zarezewuj sobie miejsce w schronisku

Zarezewuj sobie miejsce w schronisku Trasa z Konrhütte w kierunku Zugspitze.

Reintalangerhütte - Knorhütte (2051m) -Zugspitze (2962m)- czas wchodzenia szacowany jest na okolo 6 h.
Kolejnym etapem, z którym musimy się zmierzyć, to przejście od schroniska Reintalangerhütte do Knorhütte, występuje tu różnica wysokości to około 700 m n.p.m – czas do pokonania to około 2,3 h. Zanim wyruszymy dalej, proponuję dobre śniadanie 7 € dla dodania sobie energii.
Odcinek ten ma wąskie ścieżki, kamienie małe i duże do pokonania oraz fantastyczny widok otaczających nas gór. Przez cały czas wchodzimy pod stromą górę, przy której może czasem zabraknąć tchu. Zmienia się też nam roślinność. Widać więcej krzewów i czasem trochę zielonej trawy. Niezbędne okażą się kijki sportowe, dobra kondycja fizyczna oraz brak lęku przed wysokością. W końcu docieramy do wyznaczonego celu na wysokość 2051m n.p.m. W tym miejscu powinieneś zrobić sobie dłuższą przerwę, zanim udamy się w dalszą wędrówkę.


5

Etap trzeci to zdobycie Zugspitze

Etap trzeci to zdobycie Zugspitze Słynny Złoty Krzyż na Zugspitze.

Przechodzimy do ostatniego i najbardziej trudnego etapu, jaki nas czeka, czyli zdobycie szczytu Zugspitze. Różnica wysokości wynosi około 900 m n.p.m.
Zaraz za schroniskiem zaczyna się kamienista bardzo stroma i wąska ścieżka, która pnie się w górę. Następnie mamy dużo pasaży kamienistych, które wymagają koordynacji ciała oraz ”początki górskiej wspinaczki”. Trzeci etap to również zmaganie się z zalegającym śniegiem, który na wysokości 2400 m n.p.m leży w dużej ilości. Przyda nam się tutaj ciepła kurtka, rękawiczki, czapka oraz okulary przeciwsłoneczne. Mamy tutaj dwie możliwości, możemy podejść do stacji Sonn Alpin (2576 m n.p.m) i stamtąd wjechać kolejką (koszt 29 € + powrót gondola do miasta Garmich-Partenkirschen) na taras widokowy lub pokonać na piechotę ostatnie 300 m ( czas około 40 minut). Obowiązkiem każdego, kto był lub będzie na górze Zugspitze jest zrobienie sobie zdjęcia na tle złotego krzyża, ponieważ tam znajduje się najwyższy punkt na terenie Niemiec.


Przeczytaj teraz:

Galeria

Droga w kierunku Bockhütte. Droga w kierunku Bockhütte.
Widok z Kornhütte, na tle gór ptak Wieszczek(z rodziny krukowatych). Widok z Kornhütte, na tle gór ptak Wieszczek(z rodziny krukowatych).
Skoczania w Garmich –Partenkirchen. Skoczania w Garmich –Partenkirchen.
Parking przy wjeździe kolejką na Zugspitze. Parking przy wjeździe kolejką na Zugspitze.
Jezioro Eibsee u podnóży ogromnego Zugspitze. Jezioro Eibsee u podnóży ogromnego Zugspitze.
Od tego momentu masz jeszcze 2,3h do Knorhütte a 6h na Zugspitze. Od tego momentu masz jeszcze 2,3h do Knorhütte a 6h na Zugspitze.
Rzeka Partnach. Rzeka Partnach.
Kolejka linowa Eibsee-Seilbahn. Kolejka linowa Eibsee-Seilbahn.
Widok na góry w kierunku Zugspitze. Widok na góry w kierunku Zugspitze.
Miejscowość Garmich z widokiem na Zugspitze. Miejscowość Garmich z widokiem na Zugspitze.
Panorama gór z tarasu widokowego na Zugspitze. Panorama gór z tarasu widokowego na Zugspitze.

Dodaj komentarz

 1. Zaloguj się:
 1. 24.07.2014

Komentarze