Wyjazd do Bułgarii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą!

Ojczyzna cyrylicy i rakii. Państwo, w którym herbatę traktuje się jak lekarstwo i pija głównie podczas choroby. Kraj, w którym kiwa się głową, by zaprzeczyć i kręci, by potwierdzić. To właśnie Bułgaria - miejsce, w którym warto spędzić wakacje. Zobacz, jak się do nich przygotować.

1

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Bułgarii?

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Bułgarii?

Bułgaria jest dziś dość popularnym miejscem na wakacje. Nic dziwnego - piękne plaże i wysokiej klasy kurorty zachęcają turystów do wyboru właśnie tego kierunku. Mniej więcej ⅓ bułgarskiego wybrzeża to piaszczyste plaże, kraj jest więc bardzo dobrym wyborem, jeśli w wakacje lubisz wygrzewać się w słońcu i pływać w morzu.Ale Bułgaria to nie tylko morze. Ponad połowa terenu to góry i wyżyny. Właśnie w Bułgarii znajduje się najwyższy szczyt całego Półwyspu Bałkańskiego, czyli Musała, sięgająca 2925 m n.p.m.Bułgaria to także kraj wielu kultur. Położenie na skraju Europy, a także bogata i burzliwa historia sprawiają, że w Bułgarii zobaczysz rzymskie umocnienia, prawosławne cerkwie, bazyliki, meczety i średniowieczne zamki. Nie sposób nie zachwycić się tą różnorodnością!


2

Pogoda w Bułgarii, czyli kiedy wyjechać?

Lato to zdecydowanie najlepszy czas na wyjazd do Bułgarii. Podróż zaplanuj na okres pomiędzy czerwcem a wrześniem, a jeśli zależy Ci na najlepszej pogodzie, pojedź tam w lipcu lub sierpniu. Średnia temperatura powietrza wynosi wtedy 25°C, a woda jest tylko niewiele chłodniejsza, ma średnio 23°C. Jest to więc idealny czas, żeby wypocząć, wygrzać się na słońcu i popływać w ciepłym morzu.


3

Co zobaczyć w Bułgarii? Warna

Będąc na wakacjach w Bułgarii, możesz odwiedzić jedne z najstarszych miast w Europie. Pierwsze z nich to Warna, miejscowość niezwykle popularna wśród turystów ze względu na położenie nad Morzem Czarnym, liczne kurorty i szerokie, piaszczyste plaże.Jeśli podczas wakacji szukasz czegoś poza plażowaniem, Warna oferuje znacznie więcej. Trudno się dziwić. Miasto powstało 5000 lat przed naszą erą i jest jednym z najstarszych w Europie. Warto więc przejść się jego ulicami i poszukać pamiątek po starożytnych czasach, jak choćby kurhanów grobowych pozostawionych przez Traków.Możesz tam trafić również na polski akcent, a mianowicie monument upamiętniający polskiego króla, Władysława Warneńczyka, który poległ w walce na przedpolach Warny.


4

Płowdiw

To drugie najstarsze miasto w Bułgarii i jedenaste w Europie. Swoją obecność w różnych okresach zaznaczyli tu przedstawiciele wielu kultur. W Płowdiwie natkniesz się więc na pamiątki po Macedończykach, Rzymianach, Gotach, Hunach, Bizantyjczykach czy Turkach. Koniecznie odwiedź stadion rzymski i tureckie łaźnie!


5

Monastyr Rilski

To ważne miejsce dla historii Bułgarii i symbol oporu przed turecką okupacją. Położony w kotlinie górskiego masywu Riła monastyr został założony w XIV w., a jego obecny kształt to zasługa inicjatywy Bułgarów z XIX w.Kompleks klasztorny z zewnątrz przypomina raczej warownię. Mury grubości 2 m i wysokości 24 m budzą skojarzenia z twierdzą. Głównym punktem jest zdobiona freskami i wielkim ikonostasem cerkiew pod wezwaniem Świętej Bogurodzicy.


6

Przylądek Kaliakra

Ten wysunięty dwa kilometry w głąb morza skalisty cypel robi ogromne wrażenie. Największą atrakcją i miejscem, które zdecydowanie powinieneś odwiedzić, jest umieszczona w ogromnej jaskini restauracja. Obiad zjedzony wśród ciągnących się po horyzont ścian z wapieni i piaskowców smakuje jak nigdzie indziej!


7

Jak zaplanować wyjazd do Bułgarii?

Jak zaplanować wyjazd do Bułgarii?

Wakacje w Bułgarii to świetny pomysł dla miłośników plażowania oraz dla tych, którzy podczas wyjazdu stawiają na zwiedzanie. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, koniecznie przygotuj wcześniej listę miejsc, które będziesz chciał zobaczyć! Jeśli natomiast marzy Ci się relaks na plaży, wiele interesujących ofert znajdziesz na stronach biur podróży, na przykład lidl-podroze.pl.


8

Wyjazd do Bułgarii – paszport czy dowód?

Czy do wyjazdu do Bułgarii potrzebny jest paszport? W zasadzie nie, w zupełności wystarczy dowód osobisty z co najmniej trzymiesięczną ważnością. Problem może pojawić się jednak podczas samej podróży. Jeśli zdecydujesz się na wyjazd samochodem, upewnij się, czy Twoja trasa nie przebiega przez państwa, które wymagają paszportu, jak na przykład Serbia.


9

Wycieczka do Bułgarii – jaka jest cena?

W ofercie biur podróży znajdziesz wiele propozycji na wyjazd do Bułgarii. Cenę tygodniowego pobytu dla jednej osoby, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z biura podróży, można oszacować na 1000 zł.Jeśli podczas wyjazdu będziesz chciał robić zakupy w lokalnych marketach lub stołować się w restauracjach, na pewno ucieszy Cię informacja, że ceny w Bułgarii są całkiem przystępne dla turysty z Polski. Zarówno produkty w sklepach, jak i dania serwowane w lokalach, cenami przypominają te w naszym kraju lub są nieco tańsze. Staraj się jednak omijać małe sklepiki, w nich produkty kosztują często więcej.Wyjazd do Bułgarii na wakacje to świetny pomysł dla każdego. Kraj ma wiele do zaoferowania miłośnikom spokojnego relaksu na plaży, ale zachwyci także turystów, którzy stawiają na zwiedzanie i obcowanie z lokalna kulturą. Bez względu na to, czego oczekujesz od wakacji, warto wziąć pod uwagę Bułgarię!


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.07.2018

Komentarze