Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie roweru górskiego?
Polacy pokochali rowery – o tym świadczy liczba sprzedanych egzemplarzy jednośladów w poprzednim roku w Polsce. Moda na rower wykorzystywana jest skrzętnie przez różne grupy społeczne, także gwiazdy rodzimego show biznesu. Nie bez znaczenia dla popularyzacji sportów rowerowych miały sukcesy Mai Włoszczowskiej w kolarstwie górskim. Skoro już o nim mowa, sprawdźmy, jak wybrać popularnego górala? Na co zwrócić uwagę kupując rower górski – zarówno dla osoby dorosłej, jak i dla dziecka?
Amatorski czy sportowy?
Pierwszą kwestią w zakresie wyboru roweru górskiego powinna być odpowiedź na pytanie, do jakich celów będzie on wykorzystywany. Inaczej wybiera się rower górski przeznaczony do sportów ekstremalnych, a inaczej rower dobry na weekendowe wycieczki za miasto z całą rodziną. Rower do kolarstwa górskiego musi być wytrzymały, wykonany z lekkich materiałów, posiadający niezawodne przerzutki i grube koła. Dla amatorów sportów rowerowych, którzy wyciągną rower z piwnicy raz na miesiąc, wystarczy przeciętnej jakości rower, który sprawdzi się w wyboistym, leśnym terenie czy na łące pod miastem.
Jaki budżet?
Jeśli już wiemy, jak intensywnie i w jakim celu będzie wykorzystywany rower górski, powinniśmy zastanowić się nad budżetem, jaki przeznaczanym na jego zakup. Fachowcy pracujący w sklepach rowerowych niewątpliwie powiedzą, że warto kupować tylko markowe rowery wykonane z wysokiej klasy materiałów. Niestety, za niektóre z nich zapłacimy tyle, co za średniej klasy używany samochód. Dla amatorów to stanowczo zbyt wiele. Jeśli mamy tylko kilkaset złotych na zakup roweru, wybierzmy się do sklepu sportowego i kupmy rower na promocji. Być może nie będzie to rower wyczynowy, ale do jazdy z rodziną czy przyjaciółmi całkowicie wystarczy.
Rozmiar koła ma znaczenie
Generalnie, w sklepach sportowych i specjalistycznych można wybrać rowery z kołami 26-cio lub 29-calowymi. Duże koła są stabilne, łatwo pokonują przeszkodę i pasują dla osób wysokich i masywnych. Ich wadą jest gorsze przyspieszenie, dłuższa droga hamowania i gorsze właściwości przy skręcaniu. Mniejsze koła będą polecane dla dzieci, nastolatków i kobiet. Koła 26-calowe są przeznaczone do jazdy wyczynowej, w trudnym terenie. Wymagają od rowerzysty wysokich umiejętności technicznych. Łatwo się dzięki nim skręca, ale nie są tak stabilne, jak większe koła. Przy wyborze rozmiaru roweru zwróćmy uwagę na to, na jakiej wysokości zamontowana jest kierownica, jaką ma ona wielkość i czy ma możliwość zmiany wysokości położenia.
Najważniejszy metal
Rama modelu jest jego podporą i powinna być wykonana z solidnego materiału, który jednak nie będzie zbyt ciężki. Rama stalowa, karbonowa, czy tytanowa będzie idealna – nie odkształci się nawet przy upadku i będzie nam służyła świetnie przez długi czas. Gorsze modele rowerów górskich mają ramy wykonane z taniej stali czy aluminium, co powoduje, że nawet przy przypadkowym przewróceniu roweru rama może się odkształcić, tracąc swoje pierwotne funkcje.
Dobre hamulce
Dla własnego bezpieczeństwa, powinniśmy wybrać rower z dobrymi hamulcami. O ile na innych kwestiach osprzętu roweru górskiego możemy zaoszczędzić, o tyle hamulce powinny być kategorycznie metalowe. Plastikowy układ hamulcowy, albo wykonany z metalowej blachy, nie zapewni nam bezpieczeństwa przy nagłym hamowaniu. Szybko może ulec zniszczeniu, przez co pozostaniemy bez hamulców. Wiadomo, jak może się to skończyć przy rozwijaniu większych prędkości na rowerze jadąc z górki w pofałdowanym terenie.
Przerzutki są ważne
Powszechnie polecanym typem przerzutek w rowerach górskich są przerzutki Shimano. Charakteryzują się wysoką renomą i niezawodnością. Warto wybierać więc modele rowerów z takimi przerzutkami.
Amortyzacja podczas jazdy
Jeśli zamierzamy poruszać się rowerem górskim po wyboistym terenie, na pewno amortyzatory przednie i tylne będą potrzebne. Dzięki nim zwiększy się komfort jazdy i przyczepność roweru. Dla jazdy po mieście czy dla uprawiania turystyki rowerowej, całkowicie wystarczy jeden amortyzator przedni, który nie podniesie zanadto masy roweru.
Zwróć uwagę na gabaryty
Rower górski powinien odpowiadać naszym gabarytom ciała. Duże rowery, z szeroką ramą i 29-calowymi kołami przeznaczony są dla postawnych mężczyzn czy kobiet, nie dla filigranowych pań lub dzieci.
Dodaj komentarz