Jak zwalczać i leczyć zakwasy?

Popularna hipoteza, która zakłada kumulację w mięśniach kwasu mlekowego powstającego w warunkach niedoboru tlenu (zakwasy), coraz częściej jest podważana. Kwas mlekowy ulega bowiem wchłonięciu już od 1h do 2h po wysiłku, a to co czujemy na drugi dzień to tzw. mikro urazy (opóźniona bolesność mięśni). Ból naderwanych ścięgien mięśni przypada w 24h – 72h po wysiłku. Ustępuje po 3 – 7 dniach.

1

Zakwasy biorą się z nieprzyzwyczajenia mięśni do wysiłku, kiedy zaczynasz zabawę ze sportem, po przerwie w treningach, lub gdy ćwiczymy "ponad siły". Nasze mięśnie dają znak, że potrzebują odpoczynku. Kiedy wysiłek jest regularny, jesteśmy w dobrej formie, dobrze się odżywiamy to zakwasów nie ma. Podstawą jest odpowiednie zwiększanie intensywności treningów.
Niektórzy lubią zakwasy (czują wtedy, że mięśnie "rosną" i dostały "w kość"), inni natomiast tego nie cierpią (nie mogą się nawet poruszać). Jest wiele metod na złagodzenie lub całkowite pozbycie się zakwasów. Oto kilka z nich:


2

Masaż - głównym jego celem jest poprawa krążenia krwi w naszym krwiobiegu. Najlepiej wykonywać go całą dłonią z różnym naciskiem. Dzięki przyspieszonemu krążeniu krwi kwas mlekowy zostaje szybciej rozłożony i usunięty z mięśni. Początkowo ta metoda może być bolesna, ponieważ poruszane mięśnie mogą przynosić dyskomfort.
Jeśli zakwasy utrzymują się przez co najmniej 2 dni, wtedy można delikatnie „rozbić” mięśnie lub też “rozwałkować” je specjalnym wałkiem zrobionym z twardej gąbki. Pamiętać jednak trzeba, że ciało nie przyzwyczajone do masażu jeszcze bardziej może się zakwasić.


3

Rozciąganie - streching po treningu jest bardzo dobrą metodą, rozluźnia mięśnie i powoduje przekrwienie mięśni. Tym samym odprowadza zbędne metabolity.
Dodatkowo dla biegaczy wolne wybieganie przyspiesza regenerację mięśni, a dla kulturystów ćwiczenia z dużo mniejszym obciążeniem.


4

Kąpiel - po wysiłku ciepła kąpiel rozszerzając naczynia krwionośne pozwoli na lepsze natlenienie i usunięcie kwasu mlekowego. Naprzemienne polewanie masowanego ciała gorącą wodą i co jakiś czas zmieniając na zimną. W tym wypadku, podobnie jak przy masażu, przyspieszone krążenie krwi szybciej zredukuje poziom kwasu mlekowego w organizmie. Jednakże przy gorącej wodzie powstaje skutek uboczny, mianowicie powstawanie cellulitu, dlatego niektórzy pewnie ominą ten krok.


5

Maści rozgrzewające - różnego rodzaju, stymulują czuciowe zakończenia nerwowe w skórze i dotyczą głębszych struktur jak stawy, mięśnie, ścięgna. Działają rozgrzewająco i wywołują miejscowe przekrwienie tkanek ułatwiając wchłanianie salicylanu metylu oraz usuwanie nagromadzonych produktów toksycznych, np. kwasu mlekowego:
- Dermentol - (żel rozluźniający napięcie mięśni i stawów – ok 5-11zł).
- Ben-Gay (działanie przeciwbólowe, rozgrzewające, usuwa nagromadzone produkty toksyczne – ok 13zł),
- Rub Arom (w bólach mięśniowych - naciągnięcia mięśni, bolesne kurcze mięśni – ok 9zł),
- Fastum albo Neo-capsiderm (łagodzi objawy bólu mięśniowo-szkieletowego spowodowanego urazami, leczenie stanów zapalnych – ok 15-25zł).
- Amol (działanie uspokajające, dezynfekujące, poprawiające krążenie – ok 15-25zł).
- Naproksen - (przy bólach mięśni i stawów po urazach – ok 5-11zł).


6

Jedzenie owoców i warzyw - produkty te uzupełnieniają szereg niezbędnych witamin, które straciliśmy podczas wysiłku. Szczególnie ważne są tutaj magnez, potas i witamina C. Warto też spożywać produkty bogate w żelazo (poprawiają transport tlenu poprzez zwiększenie syntezy hemoglobiny).


7

Woda mineralna - picie dużej ilości wody mineralnej, ale tylko tej zawierającej wysokie stężenie minerałów - min. 1400mg/l (np. Staropolanka 2000 czy Muszyna).


8

Sok z wiśni - może łagodzić bóle mięśni po intensywnych ćwiczeniach - wynika z tekstu zamieszczonego w "British Journal of Sports Medicine". Jest to zasługą obecnych w wiśniach flawonoidów i antocyjanów - związków o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciw-utleniającym.


9

Piwo - wypite po treningu pozwala w dużym stopniu wyzbyć się niechcianych zakwasów. Oczywiście mowa tu o max. 1 piwku. Alkohol w większej ilości wypłukuje witaminy i odwadnia organizm.


10

I porada na koniec - ROZCIĄGNĄĆ, ROZGRZAĆ, ROZBIEGAĆ, ROZRUSZAĆ !


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.11.2011

Komentarze

Bardzo dobre metody

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 13:47:02