Jak znaleźć czterolistną koniczynę?

Czterolistna koniczyna niewątpliwie wszystkim kojarzy się ze szczęściem. Pewnie nieraz będąc dziećmi bawiliśmy się w jej poszukiwanie. Czy się udało? Czy to jest w ogóle realne? A jeśli podejdziemy do tego bardziej „naukowo”?

  • Cierpliwość!
1
źródło zdjęcia: Wikipedia źródło zdjęcia: Wikipedia

Gatunkiem wśród którego najczęściej występują egzemplarze czterolistne jest koniczyna biała. A więc gatunek bardzo popularny w Polsce, co jest dla nas dobrą wiadomością. Nie warto szukać wśród innych gatunków u nas rosnących, gdyż prawdopodobieństwo odnalezienia roślinki czterolistnej jest dużo mniejsze.


2

Musimy więc znaleźć łąkę lub kawałek trawnika gdzie ona rośnie i to najlepiej w dużej ilości. Pamiętajmy, że szanse na sukces są duże, gdyż według naukowców już co czterdziesta roślina powinna być tą czterolistną (za „Światem Wiedzy”). Moim zdaniem są to dane przesadzone. Według innych źródeł jest to jedna na dziesięć tysięcy roślin. Ale nie poddawajmy się mimo początkowego niepowodzenia.


3

Przede wszystkim nie padajmy na kolana prowadząc poszukiwania. Najłatwiej zauważyć wyjątkową, czterolistną koniczynę z odległości minimum 1,5 m. Wiąże się to z tym, że mózg prędzej rozpozna motyw odbiegający od innych, np. cztery listki pośród roślin z trzema, gdy obejmujemy wzrokiem większy fragment terenu.


4
źródło zdjęcia: Wikipedia źródło zdjęcia: Wikipedia

A dla leniwych i wyjątkowych pechowców rozwiązanie „na skróty”. Należy zakupić w sklepie ogrodniczym roślinkę o wdzięcznej nazwie szczawik Deppego, która zewnętrznie przypomina koniczynę. Ale koniczynę specyficzną. Czterolistną w każdym egzemplarzu.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.01.2013

Komentarze

W końcu szczęście też można kupić :)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-01 18:49:43

Najłatwiej znaleźć chyba przypadkiem, bo jak się szuka celowo, to wtedy wszystkie złośliwie się chowają:)

Ostatnio zmieniony: 2013-01-31 11:22:57

jeszcze nigdy nie widziałam czterolistnej koniczyny... za to moja mama po każdym niemal spacerze latem przynosi ich garść :p

Ostatnio zmieniony: 2013-01-31 10:58:25

Przy cierpliwości na świeżym powietrzu możemy znaleźć koniczynę czterolistną.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-27 12:23:24

fajnie:)

Ostatnio zmieniony: 2013-01-23 11:50:41