Jak ze słonej wody zrobić słodką?

W życiu codziennym wiedza tego typu nie jest nam raczej potrzebna ale kto wie, może podczas jakiejś nadmorskiej wyprawy się przyda:)

  • Duży zbiornik (np miska lub wiaderko), mały zbiornik (np szklanka lub kubek), materiał nieprzepuszczający powietrza( np folia spożywcza), niewielki kamień, słońce
1

Przygotowujemy zbiornik (np miskę lub wiaderko) do którego nabieramy słoną wodę.


2

Do zbiornika ze słoną wodą (najlepiej na jego środek) wkładamy mniejszy zbiornik (np kubek albo szklankę) odpowiedniej wielkości, tak aby jego górna krawędź była ponad poziomem słonej wody, która nie może dostawać się do tego naczynia. Możemy także po prostu odlać trochę wody.


3

Na większy zbiornik nakładamy nieprzepuszczający powietrza materiał (np. folie spożywczą czy reklamówkę sklepową) który obwiązujemy sznurkiem tak aby powietrze nie miało dostępu.


4

Na folię, którą obwiązaliśmy duży zbiornik, dokładnie nad miejscem w którym znajduje się małe naczynie, kładziemy coś, co stworzy wypukłość np kamień.


5

Na koniec pozostaje wystawić nasze "urządzenie" na działanie słońca. Słona woda będzie parować, osadzać się na folii, skraplać i skapywać w najbardziej wklęsłym punkcie czyli wprost do małego naczynia, które będzie napełniać się się zdatną do picia, słodką wodą.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Osobiście nie polecam takiego przygotowywania wody podczas normalnych wypadów nad morze, smaczniejsza będzie mimo wszystko woda źródlana. Ten pomysł warto wykorzystać w nagłych nieprzewidzianych wypadkach braku wody pitnej.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.02.2011

Komentarze

Ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 13:44:28

Jeżeli to się sprawdza, to bardzo praktyczna rada.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-09 21:36:27