Jak zbierać grzyby ?

Chociaż większość z nas, kojarzy grzybobranie z jesienią, to jednak sezon na grzyby rozpoczyna się o wiele wcześniej. W zasadzie niektóre pokazują się już późną wiosną, kiedy temperatura oscyluje w granicach 20 0 C, a wilgotna, wiosenna aura, sprzyja tworzeniu się owocników. Tegoroczne, wyjątkowo mokre i gorące lato, sprawiło, że pierwszy wielki wysyp mamy już za sobą. Zanim wybierzemy się na grzybobranie, polecam zaopatrzenie się w dobry atlas grzybów. Dowiemy się z niego wszystkiego, co dobry grzybiarz wiedzieć powinien.. A o to kilka wskazówek, jak i gdzie znaleźć grzybka.

  • odpowiednie ubranie
  • kozik, nożyk do oczyszczania grzybów
  • koszyk, najlepiej wiklinowy
  • dużo szczęścia :)
1
borowik - król wśród brzybów borowik - król wśród brzybów

Na grzyby, z reguły wybieramy się wcześnie rano. I nie dlatego, że rosną one w nocy, bo akurat to nie prawda, ale po prostu później, w lasach mocno uczęszczanych, ściółka jest zadeptana i trudno znaleźć cokolwiek, poza śmieciami. Każdy zapalony grzybiarz, ma swoje ulubione, sekretne miejsca, które, jeśli mało znane innym, możemy odwiedzić o dowolnej porze dnia, z gwarancją udanych zbiorów.
Pamiętajmy o odpowiednim ubraniu, chroniącym nas zarówno przed chłodem poranka, mokrą trawą i kolczastymi krzewami, jak i przede wszystkim przed owadami – w szczególności kleszczami i mrówkami.


2
smardz smardz

Występowanie większości jadalnych grzybów związane jest z obecnością określonych gatunków drzew, dlatego też typ lasu jest dla nas bardzo ważną informacją. Najwięcej cenionych okazów grzybów możemy spotkać w lasach iglastych z dużym udziałem sosen i świerków. Dobre warunki stwarzają także lasy liściaste, w których obficie występują dęby lub buki.


3
maślak maślak

Zbieramy tylko te grzyby, które dobrze znamy ! pomyłka w ocenie gatunku, może nas kosztować zdrowie, a nawet życie. Jeśli nie mamy pewności, lepiej zostawmy grzyba na miejscu. Możemy też, ze zbiorem udać się do eksperta – np. przy miejscowym oddziale SANEPIDU, który rozwieje nasze wątpliwości.


4
podgrzybki podgrzybki

Nie wolno zbierać grzybów objętych ochroną prawną. W Polsce pod ochroną znajdują się między innymi, smaczne i bardzo rzadkie smardze. Szczegółowy wykaz grzybów chronionych możecie znaleźć pod tym adresem http://www.grzyby.pl/grzyby-chronione.htm


5

Grzyby delikatnie wykręcamy lub wycinamy z podłoża tak, aby nie uszkodzić grzybni. Nieumiejętne zbieranie, powoduje niszczenie podziemnej kolonii grzyba – tym samym pozbawimy się możliwości zbiorów w przyszłych latach.


6
kozaczki kozaczki

Owocniki najlepiej oczyszczać w lesie a odpadki przykryć ściółką. Fragmenty grzybni, które usuniemy umiejętnie z owocnika, mogą dać początek nowej kolonii.


7
czernidlak - kania jasna czernidlak - kania jasna

Unikajmy owocników zbyt młodych, u których nie wykształciły się jeszcze cechy rozpoznawcze. Łatwo je wtedy pomylić z bardzo niebezpiecznymi kuzynami.


8
pieczarki polne pieczarki polne

Grzyby zbierajmy do pojemników o sztywnych, przewiewnych ściankach - wiklinowych koszy, kobiałek – grzyby wówczas nie gniotą się i nie zaparzają.


9
muchomor czerwony - najpiękniejszy z muchomorów muchomor czerwony - najpiękniejszy z muchomorów

Nie niszczmy grzybów niejadalnych i trujących !


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.07.2009

Komentarze

cenne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 21:46:24

Bardzo rzeczowa porada :-) Pozdrawiam i w wolnej chwili zapraszam też do siebie :-)

Ostatnio zmieniony: 2011-08-24 12:39:38

Właśnie się wybieram! W poradzie znalazłam kilka cennych uwag dla początkującego grzybiarza.

Ostatnio zmieniony: 2010-08-18 15:23:00

Zachwyciły mnie zdjęcia. Ciekawe, będzie trzeba to wypróbować :)

Ostatnio zmieniony: 2010-07-21 21:08:33

ooo brakuje kurek

Ostatnio zmieniony: 2010-07-15 12:16:45

Faktycznie, grzybki też piękne:)
piękne zdjęcia!!!