Jak zapobiegać parowaniu maski do nurkowania (okularów pływackich) ?

Każdy kto kiedykolwiek pływał na basenie w okularach lub masce spotkał się z problemem parowania szkieł. Zjawisko to obniża komfort pływania poprzez ograniczanie widoczności pod wodą. W nurkowaniu z ABC (maska, fajka, płetwy) w jeziorze czy to w morzu dobra widoczność potrzebna jest do zachowania naszego bezpieczeństwa. Dobrze przygotowana maska pozwala nam więcej zobaczyć (np. przybrzeżną rafę koralową można z powodzeniem oglądać nurkując lub pływając po powierzchni z ABC)

1

Podstawową czynnością po zakupie maski / okularów jest przemycie zarówno szkieł jak i silikonowego fartucha (od wewnętrznej strony). Podczas produkcji na szkłach osadza się cienka prawie niewidoczna warstewka smaru silikonowego - trzeba go usunąć inaczej maska ciągle będzie parować. Najlepiej do tego nadaje się roztwór wody z detergentem, najlepszym rozwiązaniem jest roztwór wody z pastą do zębów.


2

Przed wejściem do wody, gdy mamy jeszcze suchą maskę należy naślinić szkła (rozetrzeć ślinę po szkłach od wewnętrznej strony), a następnie przemyć w wodzie w której będziemy pływać / nurkować (Zawarte w ślinie białko zatrzymuje proces parowania). Czynność powtarzamy po każdej dłuższej przerwie od wody (po wyschnięciu maski podczas odpoczynku). Drugim sposobem jest kilkugodzinne moczenie maski (nalanie do środka) coca-coli. Coca-cola jest bardziej kłopotliwa, bo trzeba pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu sprzętu (najlepiej dzień wcześniej) oraz jest droższym sposobem do ślinienia maski.


3

Po każdym użytkowaniu maski należy ją przepłukać czystą chłodną wodą (bez chloru, soli), dzięki temu nasza maska będzie mniej podatna na parowanie, dłużej zachowa elastyczność - szczelność. Po przepłukaniu suszymy maskę w cieniu (słońce utlenia silikon zmniejszając trwałość maski).


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 07.02.2011

Komentarze

ciekawe wskazóki

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 13:34:20