Jak zaplanować urlop za granicą (i nie tylko) za małe pieniądze?

Urlop powinien być czasem odpoczynku i relaksu. Gdy planujemy urlop, szczególnie z rodziną, dla przeciętnego człowieka wakacje w Hiszpanii czy Chorwacji są nieosiągalne. Jednak to nieprawda, jeśli stać nas na wczasy w Polsce, stać nas i na wczasy za granicą. Trzeba tylko wiedzieć JAK i GDZIE szukać. Największą kopalnią informacji i ofert jest oczywiście internet. Prześledźcie mój krótki przewodnik, jeśli chcecie wiedzieć jak stosunkowo tanio zaplanować urlop za granicą lub w Polsce.

1

Podróż.
To trzeba zaplanować o wiele wcześniej szczególnie, gdy nie zamierzamy jechać własnym samochodem. Teraz, gdy benzyna kosztuje 5zł za litr, zwyczajnie się to nie opłaca. Warto skorzystać z alternatywnych form podróżowania jak:
a) tanie loty (np Raynair). Jest ich wiele, co jakiś czas na stronach internetowych przewoźników jest rzucanych trochę biletów za grosze (symboliczny 1euro, 5euro itp). Można upolować naprawdę dobre okazje, a często ceny biletów w jedną stronę to koszt 20-50 zł.

b) tanie autokary (np. polskibus). To wchodząca na polski rynek, a znana już w Europie firma przewoźnikowa. Oferuje ona bilety od złotówki (wszystkie przejazdy). Bilety można kupować z 6tygodniowym wyprzedzeniem, z każdym dniem ich cena rośnie. Dlatego istotne, by zacząć planować podróż wcześniej, wtedy bilet powinien wynieść 1-10zł. Polskim busem możemy podróżować po wielu miastach naszego kraju oraz odbywać wycieczki do Wiednia, Pragi, czy Bratysławy.

c) PKP. Na wakacje często uruchamiane są specjalne połączenia (np Berlin) za 20 euro od osoby, warto skorzystać.


2

Nocleg.
Jeśli podróżujemy po kraju, łatwo przez wyszukiwarkę znaleźć schroniska lub pola namiotowe. Koszt doby w polskim schronisku w górach to zwykle ok 15zł.

Gdy zamierzamy podróżować po Europie, szukajmy hosteli. Są one zwykle tańsze, niż hotele, choć jeśli chodzi o standard niczego im nie brakuje. Ciężko wyznaczyć jakąś orientacyjną kwotę, bowiem co kraj, to inne stawki.

Łatwym i pewnym sposobem na rezerwowanie noclegu przez internet w innym kraju jest strona booking.com . Znajdziemy tam opis, cenę za dobę w ośrodku, zdjęcia i komentarze gości. Godne polecenia, ponieważ rezerwując przez tą stronę mamy pewność, że jest to na 100% skuteczne.


3

Wyżywienie
Przed wyjazdem należy zdecydować, czy zamierzamy stołować się w hotelu, czy bierzemy własny prowiant. Wyżywienie zwykle wiąże się z dopłatą kilku euro. Taniej wychodzi zrobić zakupy w Polsce w jakiejś taniej sieciówce i wziąć je ze sobą, na miejscu tylko odgrzewając. Większość pokoi, nawet w hostelach, wyposażona jest w kuchenkę i/lub czajnik elektryczny w każdym pokoju lub na piętro do swobodnego użytku gości. Można na tym naprawdę dużo zaoszczędzić (jedząc same śniadania w hotelu i będąc poza granicami kraju tydzień, to koszt ok 20 euro od osoby).


4

Program wypoczynku.
Ramowy program miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić w okolicy miejsca naszego pobytu, warto zaplanować przed wyjazdem. W tym celu przeglądamy różne fora internetowe, czytamy opinie internautów, dostajemy często wskazówki, których nie znajdziemy w żadnym przewodniku. Turyści zwykle są bardzo uprzejmi i udzielają odpowiedzi na różne pytania, więc korzystajmy z dobrodziejstwa internetu, skoro nam je daje.

Gdy już zaplanujemy, co chcemy zobaczyć, podliczmy sobie ewentualne koszta.


5

Dzięki mojemu małemu poradnikowi, na pewno zaoszczędzicie czas i pieniądze, szczególnie w przypadku podróży za granicę. Jestem pewna, że ułatwi Wam poruszanie się w sieci, gdy pierwszy raz chcecie zaplanować wyjazd 'na własną rękę'. To tylko 4 kroki do taniego i udanego urlopu. Gdybyście mieli jakieś pytania, chętnie odpowiem. Miłego odpoczynku :)


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 08.07.2011

Komentarze

Ha, w tym roku zainwestowałem w porządny namiot, a w przyszłym wybieram się do Chorwacji. Orientacyjna cena powinna być ok 1/2 mniejsza niż za tzw apartament.

Ostatnio zmieniony: 2012-12-05 12:00:23