Jak zacząć zabawę z łucznictwem - poradnik dla zielonych - jakie strzały wybrać?

W tej części poradnika poruszę temat równie ważny, jak wybór łuku. Jest to kwestia naszej amunicji. Powiem co-nieco o 3 najczęściej spotykanych materiałach z jakich są wykonywane strzały, przedstawię zalety i wady, oraz poruszę temat ich ilości na początek. Pokrótce łopatologicznie wytłumaczę również czym jest „spin”.

1
Strzała Easton Jazz Strzała Easton Jazz

Strzały aluminiowe

Koszt 15-25 złotych za sztukę
Strzały wykonane z tego metalu towarzyszyły mi już od początku mojej przygody. Ich niewątpliwym atutem, a zarazem i wadą jest względna elastyczność połączona z wytrzymałością, przez co są uniwersalne. Nawet jeśli trafimy strzałą w mur, to wygnie się ona, lecz nie złamie (lub oczywiście się wbije). Może to jednak przysporzyć szczyptę problemów osobom, które nie mają jeszcze doświadczenia w ich prostowaniu. Jeśli mocno przesadzimy z wygięciem, wtedy strzała może się złamać. Polecam tutaj przyjrzenie się ofercie firmy Easton, która oferuje nam strzały dobrej jakości za przystępną cenę.
Amunicja aluminiowa posiada zazwyczaj jednorodne lotki wykonane z mocnego tworzywa sztucznego, dzięki któremu możemy strzelać nawet w deszczu. Jeśli chcemy wykorzystywać te strzały, polecam zakup dobrej podstawki. Plastikowe, które dostajemy w zestawach niszczą nasze stabilizatory lotu, na które trzeba będzie wykładać nasze pieniądze. Wydanie 10-20 złoty więcej pozwoli nam celniej strzelać i dłużej utrzymać strzały w dobrym stanie.
(Przykładem jest tutaj podstawka Cartel X-pert, z której sam korzystam i którą z całą mocą polecam.)


2
Strzała zakupiona na Grunwaldzie :) Strzała zakupiona na Grunwaldzie :)

Strzały drewniane

Koszt 10-25 złotych za sztukę
Jest to dobra opcja dla osób, które chcą strzelać z łuków historycznych, a co za tym idzie, być może pragnących brać udział w różnego rodzaju turniejach i rekonstrukcjach. Strzały drewniane są twardsze od aluminiowych, przez co lepiej zachowują się przy strzelaniu z ciężkich łukum, jednakże są od nich mniej elastyczne. Strzała wykonana np. z cedru będzie prosta (ew. minimalnie się wygnie), albo się złamie.
Decydując się na strzały wykonane z drewna trzeba również wziąć pod uwagę lotki, które różnią się od tych wykorzystywanych do produkcji amunicji aluminiowej. Są one od nich bardziej podatne na warunki pogodowe, a ponadto szybciej ulegają zniszczeniu z racji sposobu użytkowania. Wszystko wynika ze sposobu strzelania. O ile w łukach bloczkowych, sportowych, czy typu hunter podstawka jest konieczna do strzelania, o tyle np. łuk długi, czy mongolski takowej nie potrzebuje, gdyż strzałę kładzie się na dłoni trzymającej łuk. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie zakupienia podstawki wykonanej z włosia sztucznego, bądź jakiegoś zwierzaka, gdyż z podstawką plastikową stracimy w oczach dużej części łuczników.


3
Strzała karbonowa Strzała karbonowa

Strzały karbonowe

Koszt 20-40 złotych za sztukę
Strzały tego wykonane z karbonu są niesamowicie wytrzymałe. Nie ma co tu liczyć na taryfę ulgową – strzała albo jest prosta, albo jest złamana (Co mimo wszystko następuje naprawdę rzadko.) Idealnie nadają się do wszelkiego rodzaju ciężkich łuków, acz i ze słabszymi będą się dobrze zachowywać. (Miałem okazję strzelać z strzał karbonowych, które kosztują 40 zł za sztukę. Skruszenie pełnowymiarowej cegły nie robi na niej wrażenia.)
Co się tyczy lotek – tutaj wszystko zależy tylko od nas. Można spotkać strzały z lotkami z tworzywa, bądź wykonanymi z piór (naturalnych lub sztucznych).


4

Ile strzał kupić?

Tak naprawdę jest to wszystko zdefiniowane przez nasz budżet. Ja zaczynałem z 5 aluminiowymi strzałami i strzelałem z 13 metrów. Powiem w skrócie: jak na początek nie było źle. Jeśli „prujemy” na mniejsze odległości, wtedy mniejsza ilość nie będzie problemem. Schody mogą się zacząć, gdy trzeba np. iść po 4 strzały z 30 metrów. Wtedy już warto kupić więcej, by nie biegać co chwilę do celu. Wszystko zależy od nas.


5

Co to znaczy, że strzały są spinowane?

Oznacza to, że strzały, którymi strzelamy są specjalnie dopasowane do siły naciągu naszego łuku, przez co jest on skuteczniejszy. Nie trzeba jednak od razu martwić i rwać włosów. Na rynku można kupić strzały uniwersalne, które będą się zachowywać pewnie w sporym przedziale naciągów. Jak pisałem wcześniej – wszystko zależy od nas. Czytanie, szukanie i pytanie – to najlepszy sposób, by posiąść wiedzę o wielu aspektach.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Puenta na koniec, która powinna definiować nasze zakupy: lepiej kupić raz, niż kupować jednorazówki. W następnej części poradnika „dla zielonych” poruszę temat sprzętu, który poza łukiem i strzałami przyda nam się w tym mało popularnym dzisiaj, acz bardzo ciekawym (nie tylko) sporcie.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.05.2013

Komentarze

Kiedyś ciekawiło mnie łucznictwo. Był okres że już nawet próbowałam trenować.
Niestety, moje niespełna wówczas 1,5 metrowe ciało miało spore kłopoty z wielokrotnym naciąganiem cięciwy :) Dałam więc sobie spokój.
Ale tak, jak najbardziej tak - sport naprawdę piękny, godny zainteresowania. Można by nawet rzec że niemal szlachetny....

Ostatnio zmieniony: 2013-05-21 13:32:19