Jak zacząć ćwiczyć na siłowni?

Kilka porad dla osób zamierzających rozpocząć treningi na siłowni. Jeżeli szukasz przykładowego planu treningowego dla początkujących znajdziesz go w mojej poradzie "Jak wybrać plan treningowy na siłownię dla początkujących".

1

Określ co chcesz osiągnąć. Ważne jest wyznaczenie sobie celu. Może to być pozbycie się tkanki tłuszczowej czy też przyrost masy mięśniowej. Możesz ćwiczyć z nastawieniem na poprawienie rzeźby mięśni (więcej powtórzeń z lekkim obciążeniem) lub poprawieniem siły (mniej powtórzeń ale z większym obciążeniem).


2

Jeżeli już określiłeś swój cel dobierz adekwatny do niego plan treningowy, przykładowy znajdziesz w moim innym artykule. Nie dobieraj na początek planu dla profesjonalistów nawet jeżeli ten dla początkujących wydaje Ci się zbyt łatwy.


3

Jeżeli od dawna nie wykonywałeś żadnej aktywności fizycznej wykonaj najpierw 1-2 miesięczny trening ogólnorozwojowy (głównie ćwiczenia aerobowe, np, bieganie).


4

Zrób właściwą i dokładną rozgrzewkę. Rozgrzewka jest kluczowym elementem w każdej dyscyplinie sportu. Jeśli ją zaniedbujesz ryzykujesz złapaniem wielu kontuzji.


5

Podczas ćwiczeń na siłowni najpierw zmęcz duże partie mięśni (klatka piersiowa, grzbiet) a później
mniejsze mięśnie (np. biceps, triceps).


6

Skup się na technice wykonywanych ćwiczeń, wykonuj je dokładnie. Jedno dobrze wykonane powtórzenie jest lepsze niż dwa niedokładne. Nie zapominaj o powtórzeniach negatywnych (np. przy uginaniu ramion ze sztangą (na bicepsy) negatywny ruch to opuszczanie sztangi - ruch zgodnie z siłą grawitacji).


7

Podczas odpoczynku między kolejnymi seriami nie zastygaj w bezruchu, rozciągaj się. Przerwa nie powinna trwać dłużej niż 2 minuty.


8

Zadbaj o odpowiednio długi odpoczynek po treningu- to właśnie podczas odpoczynku mięśnie rosną. Największe partie mięśni potrzebują 72 godzin odpoczynku, mniejsze 48 godzin.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 08.08.2010

Komentarze

Dobre porady:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-19 11:03:21

Interesujące rady dla osób, które chcą zadbać o swoją formę. Dobra porada. Pozdrawiam!

Ostatnio zmieniony: 2012-05-29 21:03:27

Bardzo ważne żeby rozpocząć przygodę z siłownią "z głową". Z pewnością są tam specjaliści, którzy dobiorą indywidualny program treningowy dla każdej osoby.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-24 11:11:13

kolejność wykonywania ćwiczeń jest właśnie dobra z regeneracją mięśni się trochę nie zgodzę bo jednak trwa to trochę dłużej

Ostatnio zmieniony: 2011-03-13 10:05:26

Super porada, chociaż mam zastrzeżenia co do pierwszeństwa wykonywanych ćwiczeń. Reszta jak najbardziej trafna!

Ostatnio zmieniony: 2011-03-10 14:49:51