Jak zacząć biegać?

Jogging to jeden z lepszych pomysł na sport. Po pierwsze jest całkowicie bezpłatny, chociaż na początku lepiej jest zainwestować w dobre buty. Po drugie możemy go uprawiać zawsze kiedy mamy na to ochotę, nie obchodzi nas czy fitness club jest otwarty, tylko wychodzimy i biegniemy. Po trzecie jest bardzo przyjemnym i zdrowym rodzajem ruchu. Spodobało się? W takim razie przeczytaj, jak zacząć biegać!

  • wygodne buty, bawełaniane skarpetki, przewiewny T-shirt
1

Na początku trzeba się wyposażyć w odpowiedni strój, którego najważniejszym elementem są buty. W sklepach dostępny jest ich spory wybór, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Poza tym przydatne są odpowiednia bielizna, koszulka i spodenki, wykonane z materiałów, w których się nie pocimy. Oczywiście nie jest to żadna konieczność. Na początku wystarczy zwykły, bawełniany, przewiewny T-shirt i w drogę!


2

Aby zacząć jogging, nie potrzebne są żadne wielkie przygotowania. Nie spodziewaj się jednak, że od razu przebiegniesz całą wyznaczoną przez siebie trasę z wielkim uśmiechem na twarzy. Potrzeba czasy, żeby nabrać kondycji.


3

Wybierz dobre miejsce. Najprzyjemniej biega się po parku i lesie. Jest to także najzdrowsze rozwiązanie, ponieważ biegając powinniśmy unikać chodników i betonu. Tak twarda powierzchnia negatywnie wpływa na stawy i po pewnym czasie możemy odczuwać dolegliwości ze strony kolan. Dlatego pamiętaj, biegaj po ziemi, trawnikach, ścieżkach parków i łąkach.


4

Zacznij od rozgrzewki. Nie musi być długa. Na dobry początek wystarczy 5 minut. Parę przysiadów, parę skłonów, marsz po klatce schodowej na parter.


5

Dopasuj dystans do swoich możliwości. Pamiętaj, jogging to bieg z tempem 7-9 km/h. Rozpocznij od powolnego truchtu, potem trochę przyspiesz, aż wyczujesz tempo najbardziej odpowiednie. Nie przesadzaj z pokonywaną w pierwsze dni odległości. Zacznij od 10-15 minut, które możesz uzupełnić pod koniec krótkim marszem i sprawdź, czy następnego dnia nogi nie będą bolały od zakwasów.


6

Stopniowo zwiększaj dystans, ale rób powoli i rozważnie. Jeżeli na początku przesadzisz, szybko zrezygnujesz z trenowania, bo po prostu będziesz za bardzo zmęczony.


7

Po zakończeniu treningu dobrze jest się trochę rozciągnąć. Wykonaj serię skłonów, porozciągaj mięśnie nóg. Takie ćwiczenia zapobiegają odczuwaniu zakwasów.


8

Pamiętaj, żeby przed i po wysiłku porządnie się napić, szczególnie jeżeli biegasz latem. Jeżeli bardzo się pocisz i biegasz stosunkowo długo, kupuj napoje izotoniczne, które wyrównają poziom elektrolitów we krwi.


9

Pamiętaj, że tylko regularne bieganie daje efekty. Idealnie byłoby codziennie znaleźć chociaż pół godziny na jogging. Powodzenia!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.08.2010

Komentarze

Bardzo ciekawa porada,

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 13:16:18

fajnie napisane

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:33:43

W bieganiu, aby było efektywne, należy pamiętać o pulsie, to ono odgrywa kluczową rolę. Odpowiedni przedział podali tutaj http://trenujmadrze.pl/

Ostatnio zmieniony: 2012-08-02 09:10:33

Zacząć to już połowa sukcesu. :) Zgadzam się z panP, że u osób początkujących świetnie sprawdza się technika naprzemiennego marszu i biegu.

Ostatnio zmieniony: 2012-05-12 07:10:38

Dobrze napisane. Z mojej strony polecam poradę, którą napisałem kilka dni temu o tym samym tytule: http://www.zaradni.pl/porada/4925,jak_zaczac_biegac . Niech to będzie uzupełnienie i spojrzenie z innej strony.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-10 19:52:26

a ja niestety (doświadczony przez własne błędy i takie "porady"), ostrzegam przed kilkoma punktami rady powyżej:
-przede wszystkim nie biegajcie codziennie (oczywiście początkujący), inaczej bardzo szybko złapiecie bolesną kontuzję, radzę przeplatać dzień biegania z dniem regeneracji (dopuszczalny długi marsz) i stopniowo dodawać po minucie biegu przeplatanego 1minutą marszu (całość treningu 30min.: 1min bieg/1min marsz; 2 min bieg/ 1min marsz; 3 min bieg/1 min marsz, etc, aż dojdziecie do 30min ciągłego biegu)
-potraktujcie poważniej rozgrzewkę (też myślałem że to bez sensu bo przecież bieg to już jest sama w sobie rozgrzewka... nie jest)
-ścięgno ahillesa leczy się długo
-bieganie jest fajne

Ostatnio zmieniony: 2010-09-24 14:26:56

dobra porada, można jeszcze rozwinąć pierwszy punkt, szczególnie dobór butów w zależności od stopy

Ostatnio zmieniony: 2010-08-08 16:02:06