Jak zachować się pierwszy raz na lotnisku?

Stajesz po raz pierwszy przed dylematem, czy wsiąść do samolotu i nim polecieć. Zadajesz sobie pytanie, jak zachować się na lotnisku? Do kogo zwrócić się o pomoc, gdzie zasięgnąć informacji? Warto poświęcić swój czas na to, aby bezstresowo przebiegały sprawy związane z formalnościami na lotnisku. Kompleksowo możesz się dowiedzieć praktycznych wskazówek z tej porady.

  • dowód osobisty, rezerwacja lotu i bilet, niekiedy też trzeba wizę, dobra organizacja czasu i opanowanie w nerwach, dobry humor na podróż w samolocie
1

Skorzystaj z Internetu i kup bilet

Skorzystaj z Internetu i kup bilet

W pierwszej kolejności polecam zakupić bilet ze strony internetowej przewoźnika (np. Lufthansa, LOT, tanie linie lotnicze), gdzie mamy możliwość zapłacić za bilet lotniczy kartą kredytową lub w formie przelewu do 24 godzin. Ta opcja jest wygodna dla podróżującego i pozwala przede wszystkim zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, które na pewno nie ominęłyby na lotnisku. W drugiej kolejności to zakup biletu w biurze podróży, ale tu pobierana jest dodatkowa opłata za wykonanie takiej usługi, natomiast zakup bezpośrednio na lotnisku może okazać się nieprzewidzianym i drogim wydatkiem. Warto poszczególne koszty zakupu biletu w tych wariantach przeanalizować. Przy zakupie biletu, podejmowane są pierwsze, ważne decyzje, które będą miały dalsze konsekwencje na lotnisku. Koniecznie dowiedz się w biurze lub informacji lotniczej albo na stronie internetowej przewoźnika, czy nie będziesz musiał zapłacić za dodatkowe usługi (lub inne opłaty manipulacyjne)
Informacje w poradzie zostały w dużej mierze oparte na danych z infografiki udostępnionej przez portal PanSamolocik.pl organizujący m.in. tanie loty z Warszawy do Barcelony. Infografikę możecie zobaczyć na obrazku poniżej.


2

Dokonaj check-in, czyli potwierdzenia odprawy biletowo-bagażowej

Dokonaj check-in, czyli potwierdzenia odprawy biletowo-bagażowej

Jeśli robisz check-in przez Internet, to musisz sam sobie wydrukować kartę pokładową. Jeśli tego nie wykonasz, będziesz zmuszony do zapłacenia dodatkowej opłaty w zależności od taryfikatora obowiązującego na dane linie lotnicze. Dokument, który potwierdza Twoją rezerwację lotu jest to Bording Card. Na bilecie wskazane jest stanowisko, przy którym terminalu można dokonać takiej odprawy. Na lotnisku znajdują się także specjalne automaty do check-in, gdzie można samodzielnie wydrukować kartę pokładową i zrobić odprawę. Najwygodniejszą formą odprawy check-in jest on-line, czyli przez Internet (w większości przewoźników preferuje i zaleca taką formę odprawy).


3

Weź pod uwagę wielkość swojego bagażu

Weź pod uwagę wielkość swojego bagażu

Pamiętaj do samolotu wchodzisz tylko z bagażem podręcznym. Standardowe wymiary jednego bagażu to: 42x32x25. Na lotnisku są specjalne formy, do których wkładasz swój bagaż, jeżeli się nie mieści, oznacza to dla Ciebie dodatkowy koszt. Warto to wiedzieć, gdyż potem już na miejscu może okazać się, że nie sam bilet będzie kosztem a wiele jeszcze innych opłat. Osoby, które mają bagaż do oddania do luku bagażowego muszą być najpóźniej 40 minut przed planowanym wylotem. Dla bezpieczeństwa dobrze jest opisać swój bagaż, bo często zdarza się tak, że samolot leci w innym kierunku niż zadeklarowany bagaż. Potem okazuje się, że trzeba szukać go i domagać się zwrotu kosztów lub składać reklamację.


4

Z wyprzedzeniem czasu dojedź na lotnisko

Na lotnisko powinieneś stawić się z dwugodzinną rezerwą czasową, to pozwoli Tobie na załatwienie obowiązkowych spraw dotyczących wylotu. Zasada ta w praktyce stosowana jest niezależnie od linii lotniczych. Przy sobie musisz mieć wymagane dokumenty, oczywiście dowód osobisty lub paszport. (Jeszcze niektóre państwa nienależące do Unii Europejskiej wymagają także wizy). Do tego wydrukowany lub zakupiony bilet lotniczy wraz z potwierdzeniem rezerwacji.Opis kroku


5

Kieruj się na wyznaczony terminal do odprawy na lotnisku

Na bilecie masz napisane, z jakiego terminalu będzie planowy wylot samolotu. W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do lotu umieszczone są duże tablice informacyjne o przylotach i odlotach wszystkich linii lotniczych oraz o ich ewentualnych opóźnieniach. Dodatkowo są także punkty informacyjne, które na bieżąco pokierują we właściwe miejsce. W zależności, jaką opcję lotu wybrałeś, podejmujesz kroki według informacji zawartych na bilecie. Jeżeli posiadasz dodatkowy bagaż, to musisz go potwierdzić i oddać do zarejestrowanego bagażu. Na pewno ponownie potrzebny będzie dowód osobisty oraz musisz odebrać swoją kartę pokładową. Jeżeli nie masz bagażu i check-in dokonałeś w systemie on-line, to możesz udać się do odprawy bezpieczeństwa.


6

Następnie czeka Cię odprawa bezpieczeństwa

Pamiętaj zawsze, że wszystkie kosmetyki, perfumy muszą być zabezpieczone w jednym, plastikowym, przeźroczystym woreczku z zamknięciem. Nie mogą przekroczyć pojemności 100 ml (Istnieje wykaz rzeczy zakazanych i dozwolonych, więc warto, abyś się z nim zapoznał). Woreczki takie, możesz zakupić w każdym supermarkecie i drogerii. Przy odprawie bezpieczeństwa zostaniesz poproszony o rozebranie się z odzieży i wszystkich przedmiotów metalowych. Całość włożysz do specjalnego pojemnika plastikowego, który jest na taśmie. Do osobnego pojemnika pozostawiasz laptopa, komórkę, tableta itp. Tak przygotowany pakiet jedzie do skanowania a Ty zostajesz poproszony o przejście przez bramkę do wykrywania metali. Jeżeli kontrola przebiega prawidłowo, to odbierasz swoje rzeczy i się ubierasz. Natomiast, gdy bramka zapiszczy, to czeka Cię szczegółowa kontrola. Najczęściej, na co reaguje bramka, to u kobiet i mężczyzn buty, czasami są to jakieś elementy metalowe w butach, a w biustonoszu u kobiet znajdują się fiszbiny metalowe. Czasami można zobaczyć spacerujących policjantów z psami. Możesz też być poproszony o przejście koło psów, to na wypadek, gdyby było podejrzenie o posiadanie narkotyków. Wszystkie pooperacyjne elementy w ciele należy zgłosić przed odprawą i mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza. Musisz wiedzieć, że do kontroli osobistej może być przydzielona tylko kobieta dla kobiety i tak samo mężczyzna do mężczyzny.


7

Kieruj się na halę odlotów

Zanim udasz się na pokład samolotu, to jeszcze minie trochę czasu. W tym czasie około 40 minut
w tzw. strefie bezcłowej, możesz napić się kawy, czy też kupić prezenty dla najbliższych (towary sprzedawane są bez podatku, czasami można coś ciekawego zakupić). W tym miejscu musisz poczekać aż zostanie ogłoszona przez megafon Twoja bramka(gate), do której musisz się zgłosić. Tam ponownie będziesz zweryfikowany z dokumentami i kartą pokładową również sprawdzany jest Twój bagaż podręczny pod względem jego wagi. Mogą pojawić się dodatkowe opłaty, gdy masz nadbagaż albo podręczny bagaż nie spełnia wyznaczonych norm. Na dużych lotniskach podstawiane są autobusy przy bramkach (gate), które dowożą do wyznaczonego samolotu na płycie lotniska.


8

Po końcowej weryfikacji prosto do samolotu

Na pokładzie samolotu możesz wybrać dowolne miejsce pod warunkiem, że nie masz już na bilecie wyznaczonego numeru. Wówczas musisz siąść na fotelu ze wskazanym numerem. Swój bagaż podręczny umieść w luku nad siedzeniami albo pod siedzeniem przed Tobą. Podczas lotu możesz kupić napoje, nawet alkohol i jedzenie, ale weź pod uwagę, że to ma swoją cenę, często zaskakująco wysoką. Resztę informacji dotyczących samego lotu i zachowania się na pokładzie samolotu przekaże Tobie personel pokładowy. Po wejściu na pokład samolotu obowiązkowo wyłącz telefon.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.03.2015

Komentarze