Jak wykąpać się w przeręblu?

Jeśli przeszła Ci kiedyś przez myśl kąpiel w przeręblu, a nie wiedziałeś jak się za to zabrać, przeczytaj poniższe porady, a zapewniam, że nie będzie to nic strasznego:)

  • siekiera
  • zapał
1

Jeśli myślałeś o kąpieli od dłuższego czasu i chciałbyś się trochę przygotować zawczasu to polecam kilkukrotną kąpiel w wannie wypełnionej zimną wodą (jeśli nie posiadasz wanny może to być zimny prysznic). Zapewniam, że nie jest nawet w połowie tak zimno jak podczas kąpieli w przeręblu, ale dzięki temu zapoznasz się z reakcją organizmu na niską temperaturę.


2

Wybierając się w miejsce, w którym będziesz się kąpał nie zapomnij zabrać ze sobą siekiery. Jeśli temperatury ujemne utrzymują się od dłuższego czasu, to może się ona okazać niezastąpiona. Czas rąbania zależny jest od grubości lodu, jednak nie powinno zająć to więcej niż 10 minut. Wielkość przerębla uzależniona jest od liczby osób chcących się w nim wykąpać. Ważne, aby można było się w nim swobodnie poruszać. Przerębel rąbiemy będąc nadal ubranym w ubranie wierzchnie.


3

Gdy otwór w zbiorniku wodnym mamy już zrobiony przechodzimy do rozgrzewki. Po wcześniejszym rąbaniu powinniście być już trochę rozgrzani, także należy teraz wykonać parę ćwiczeń (wymachy ramion w przód i tył, przysiady, skłony) i czując narastające ciepło stopniowo ściągać ubranie, aż do samych kąpielówek/stroju kąpielowego. Polecam przed wejściem do wody wykonać przebieżkę 300-400metrów, w celu podniesienia temperatury ciała i przyzwyczajenia organizmu do niskich temperatur.


4

Będąc już rozgrzanym pozostaje tylko natrzeć całe ciało śniegiem i zanurzyć się w wodzie. Zanurzamy się tylko do wysokości szyi, głowę pozostawiając suchą.


5

Jeśli jest to Twoja pierwsza kąpiel, to nie powinna ona przekraczać 1 minuty. Czas optymalny to 30 sekund. Jeśli jest to kolejna kąpiel można wydłużyć czas kąpieli do max. 5 minut.


6

Po wyjściu z wody należy wykonać kilka wymachów ramion oraz przysiadów, aby pobudzić naczynia krwionośne do przetłaczania większej ilości krwi i starannie się wytrzeć, aby ciało było suche ( jest to dosyć trudne, bo po kąpieli w lodowatej wodzie i wytarciu się ręcznikiem ma się wrażenie, że ciało nadal pozostaje wilgotne). Ubieramy odzież, na miejsca najbardziej schłodzone (stopy, dłonie) zakładamy po 2 sztuki odzieży. Trzeba pamiętać, że z czasem, gdy krążenie wróci do normalności i zacznie nam się robić gorąco należy ściągnąć dodatkowe sztuki odzieży, gdyż można doprowadzić do odparzeń.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.12.2010

Komentarze