Jak wybrać łyżwy?

Zima, okres uprawiania sportów zimowych. Niektóre potrzebują atrybutów, bez których nie da się obejść. Do uprawiania łyżwiarstwa, jak sama nazwa mówi, potrzeba łyżew. Chodząc na lodowisko można wypożyczyć je za ~10zł, jednak bardziej opłaca się kupić, jeżeli zamierzamy często jeździć na łyżwach. Warto dowiedzieć się trochę o rodzajach łyżew, przed kupnem.

  • Jak nauczyć się jeździć na łyżwach: http://www.zaradni.pl/porada/2991,jak_nauczyc_sie_jezdzic_na_lyzwach
1

Łyżwy dzielą się na hokejowe i figurowe. "Figurówki" nadają się do jazdy figurowej, wykonywania różnych trików, piruetów itd. "Hokejówki" są bardziej masywne i przeznaczone do hokeja. Najlepsze do jazdy dla zabawy, gdyż można na nich osiągnąć większe prędkości, są bardziej skrętne i lepsze do hamowania.


2

Przy zakupie łyżew trzeba zwrócić uwagę na ich rozmiar. Litera D oznacza, że są na wąską stopę, a E- na szeroką. Przed pójściem do kasy, koniecznie przymierz łyżwy. Najlepiej kupić łyżwy z materiału o plastikowej obudowie. Będą wygodne, a jednocześnie odporne na uderzenia i cięcia płozą. Zwróć też uwagę na to, czy są zapinane, czy wiązane. Zapinanie plastikowych klamer jest bardziej wygodne od sznurowania. Dzięki nim można regulować zacisk bez odsznurowywania.


3
źródło: commons.wikimedia.org źródło: commons.wikimedia.org

Pamiętaj także o ostrzeniu. Nowe łyżwy rzadko są odpowiednio ostre. Naostrzyć płozy można w punkcie zakupu, a cena to ~10zł. Niekomfortowo jeździ się ze stępionymi płozami, więc należy je ostrzyć po 8-11 wypadach na lodowisko.


4

Cena łyżew jest także ważna. Nie kupuj ich z promocji w supermarkecie za 20-50zł, bo na pewno szybko się zepsują. Porządne narzędzie jazdy łyżwiarskiej powinieneś kupić w sklepie sportowym z lepszej firmy za 100-150zł. Takie łyżwy są lepszej klasy, wytrzymałe do tego z gwarancją.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 29.12.2010

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 19:25:08

wybieram się na lodowisko i ta porada niewątpliwie mi się przyda:) dzięki:D

Ostatnio zmieniony: 2010-12-30 10:52:03