Jak sprawić, aby twoje dziecko więcej się ruszało?

Według najnowszych danych, problem nadwagi lub otyłości dotyczy około 14 mln mieszkańców Unii Europejskiej, z czego ponad 3 mln to dzieci. Kiedy dzieci są małe są na tyle aktywne, że w zasadzie nie musimy martwić się o nadwagę. Problem może pojawić się u dzieci starszych, które mają za mało ruchu i spędzają czas pasywnie. Poniżej przedstawię kilka porad: jak sprawić, aby dzieci więcej się ruszały.

  • Plan aktywności dziecka.
1

Oto kilka porad jak ograniczyć siedzący tryb życia dziecka:
- ograniczyć czas spędzany przez dzieci przed ekranami (telewizja, gry video, komputer).
- wystawić z pokoju telewizor lub przynajmniej kontrolować czas, który dziecko spędza przed telewizorem
- zastąpić seanse telewizyjne lub czas spędzany w Internecie przez różne aktywności fizyczne: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, basen, taniec itp.


2

Oto kilka porad jak zwiększyć aktywność fizyczną dziecka:
- przy każdej okazji uprzywilejować ruch: do niani, szkoły, liceum, klubu sportowego, na zakupy - zależnie od wieku - chodzenie, hulajnoga, rower, rolki, deskorolka to środki transportu do wyboru
- zapisać dziecko do jakiegoś klubu: chodzenie, wycieczki piesze lub rowerowe, pływanie, taniec, balet, basen, inne aktywności (np. judo, boks)
- zaangażować je w obowiązki życia codziennego, zależnie od ich wieku: majsterkowanie, uprawianie ogrodu, podlewanie kwiatów, rozwieszanie prania, robienie zakupów, wynoszenie śmieci, odkurzanie, czyszczenie szyb, porządkowanie pokoju, ścielenie łóżka, nakrywanie lub sprzątanie ze stołu
- jeśli chodzi o młodsze dzieci, to mniej używać wózek, a nauczyć spacerować. Nauczyć je raczej chodzić po schodach niż jeździć windą.


3

Uwaga dziadkowie: nie podkarmiajmy dzieci słodyczami!:)


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.09.2010

Komentarze

Będąc w przyszłości tatą będę się starał ruszać razem z dzieckiem. To najlepszy motywator i sposób. Porada jest w porządku. Pozdrówki.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-20 21:26:02

super

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 19:23:34

Bardzo pomaga nauczenie dziecka jazdy na rolkach (okres letni) oraz łyżwach (okres zimowy) wspaniała zabawa oraz ruch całym ciałem:)

Ostatnio zmieniony: 2012-12-20 11:11:56