Jak się ubierać na zimowe wycieczki w górach?

Za oknem mróz i śnieg, czy warto wychodzić na szlak? Warto! Ale trzeba się odpowiednio ubrać.

  • Ciepły sweter lub polar,
  • kurtka chroniąca przed śniegiem (deszczem) i wiatrem,
  • spodnie (najlepiej chroniące przed wilgocią),
  • bielizna termoaktywna,
  • ciepłe buty i ciepłe grube skarpety,
  • czapka, szalik, rękawiczki.
1

Musisz dostosowywać ubiór do warunków. Najlepiej założyć kilka warstw ubrania (ubierać się „na cebulkę”), wtedy łatwiej regulować temperaturę ciała. Np. podkoszulek, golf, koszula/cienki polar, gruby polar/sweter, kurtka.


2

Musisz być przygotowany na najgorsze. Nawet jeżeli rano jest tylko lekki mróz i słońce, wkrótce może zerwać się wiatr i zacząć padać śnieg.


3

Obowiązkowo musisz mieć ciepły sweter lub polar, coś do ochrony przed wiatrem (najlepiej kurtkę), koniecznie czapkę, szalik i rękawiczki. Warto jest używać przeciwpotnej (termoaktywnej) bielizny. Gdy się spocimy, nie ma wówczas efektu „mokrej deski” przylepionej do pleców. Dobrze jest też mieć kalesony lub spodnie nieprzemakalne (narciarskie/goreteksowe).


4

Pamiętaj o ciepłych górskich butach. Przed wyjazdem buty zaimpregnuj, żeby nie przemakały. Zakładaj co najmniej dwie pary skarpet, pod spodem cienkie, na nich grubsze. Pamiętaj, żeby na wyjazd zabrać kilka par ciepłych skarpet. Jeżeli się zamoczą, może minąć nawet kilka dni zanim wyschną.


5

Nie musisz być cały czas ciepło ubranym. Podczas marszu człowiek się rozgrzewa, zwłaszcza podczas podchodzenia. Po kilku, kilkunastu minutach od wyjścia warto zrobić sobie przerwę (krótką!) i zdjąć jedną, dwie warstwy.


6

Na postojach znowu trzeba się cieplej ubrać! Zwłaszcza na odsłoniętych grzbietach/szczytach – tam prawie zawsze wieje. Trzeba się ubrać od razu, zanim zdąży się zmarznąć.


7

Używaj ochraniaczy na buty (stuptutów) - chronią przed śniegiem wpadającym do butów (bardzo moczy i wyziębia).


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Wbrew pozorom łatwiej jest zmarznąć, gdy idziemy w śniegu przy temperaturze powyżej zera. Gdy jest mróz, zmarznięty śnieg łatwo jest strzepnąć.

  • Gdy temperatura jest dodatnia, śnieg się szybko topi i może porządnie zamoczyć. Zwłaszcza spodnie, buty i rękawiczki.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.12.2010

Komentarze

Ważne wskazówki

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 13:40:18

Bardzo dobra porada. Dodałbym jeszcze okulary przeciwsłoneczne w słoneczne dni. Promienie słoneczne odbijane od śniegu potrafią bardzo razić w oczy i popsuć radość z takich wycieczek.

Ostatnio zmieniony: 2012-01-27 13:24:14

Bardzo słuszne uwagi. Poza tym, pogoda w górach jest bardzo zmienna.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-18 16:05:02

bardzo dobrze że w punkcie 3 wspomniano o bieliźnie termoaktywnej - nie tylko trzyma ciepło i ciężej się w niej spocić, ale też świetnie wygląda :) zwłaszcza ta od Under Armour ( do zobaczenia np. na fa-pol.pl ), można jej bez problemu używać solo na siłowni bądź podczas innych aktywności - efektownie wygląda :)

Ostatnio zmieniony: 2010-12-27 12:58:40