Jak przygotować się na krótki weekendowy wyjazd np. nad jezioro?
Za oknem lato w pełni, co tydzień mamy weekend i nikomu nie chce się siedzieć w domu. Tanie i dostępne alternatywy dla siedzenia przed telewizorem? Wycieczkę i weekendowy odpoczynek można zorganizować zawsze, niezależne od towarzystwa czy pogody. Wystarczy tak naprawdę odrobina chęci i pomysłowości na zabicie nudy.
- • Bardzo proste:
- • - weekend nad jeziorem
- • - biwak
- • - piesza wycieczka po okolicy
- • - wycieczka rowerowa wojewódzkim szlakiem itp.
Weekendowy odpoczynek = mały bagaż
Dobre przygotowanie do krótkiego weekendowego wyjazdu wymaga zapakowania podręcznego bagażu, albo plecaka, do którego wrzucimy: jedne długie spodnie, krótkie spodenki, trzy pary skarpet, 3-4 koszulki, bieliznę osobistą, strój kąpielowy, kurtkę przeciwdeszczową, jeden sweter w razie załamania pogody, ręcznik, najważniejsze kosmetyki typu mydło, szczoteczka do zębów i pasta, oraz małą apteczkę pierwszej pomocy. Taki bagaż może z nami jechać zarówno rowerem, jak i samochodem i w zupełności wystarczy na kilka godzin wakacji poza domem.
Jeśli planujemy weekend pod namiotem to oczywiście zabierzmy ze sobą namiot, a dodatkowo może się przydać mała butla gazowa z palnikiem, porządna latarka, zapałki, zapas wody pitnej, suchy prowiant, śpiwór, karimata, worki na śmieci, spray odstraszający komary i radio na baterie. Namiot, który ze sobą zabierzemy powinien być nieprzemakalny i możliwie najlepszej jakości. Warto przed wyjazdem sprawdzić czy w opakowaniu znajdują się wszystkie elementy potrzebne do jego złożenia, czyli kompletny stelaż nieuszkodzony tropik i podłogę w całości. Bardzo dobrze sprawdzają się namioty, które mają w zestawie moskitiery i zamykane otwory wentylacyjne.
Długi weekendowy spacer
Piesze i rowerowe wycieczki weekendowe wymagają przede wszystkim wygodnego stroju np. luźnego dresu, albo odzieży „oddychającej”, w której nie będziemy się nadmiernie pocić i męczyć. Poza tym potrzebne są wygodne buty np. trekkingowe, które zapewnią komfort chodzenia i nie będą powodować obtarć albo odcisków. Trzeba tutaj pamiętać, że buty wysokie, okrywające kostkę uniemożliwiają prawidłową pracę stawu a zatem nie nadają się do długich marszów. Podeszwa butów powinna być dostosowana do trasy jaką wybierzemy na naszą wycieczkę – miękka do chodzenia po drogach asfaltowych i chodnikach, twarda do chodzenia po drogach miękkich i piaszczystych. To samo kryterium różnicuje bieżnik butów - po mieście wystarczą buty z podeszwą drobno rzeźbioną, a w terenie lepiej się sprawdza podeszwa głębiej rzeźbiona.
Rower
Przed wycieczką rowerową warto zrobić przegląd roweru i zabrać ze sobą małe pudełko części zapasowych (nie zawsze będziemy mieli blisko warsztat, w którym nadmuchają dętkę lub wyprostują felgę). Do pudełka zapakujmy: śrubokręty i imbusy, piny do łańcucha, klucz do szprych, linkę do hamulca, linkę do przerzutki, smar do łańcucha, komplet łatek z klejem i papierem ściernym, klucze płaskie, zapasowe dętki, opaski zaciskowe, śrubki, taśmę izolacyjną, pompkę i łyżkę do opon.
Jedzenie na weekend
Prowiant – woda, woda i jeszcze raz woda. Potrzebna jest wszędzie i zawsze, bardziej niż jedzenie, bez którego w zasadzie możemy wytrzymać cały weekend. Oprócz wody, w zależności od tego gdzie jedziemy warto zabrać produkty, które się szybko nie psują. Zapomnijmy zatem o czekoladzie, która rozpłynie się pod wpływem słońca. Zrezygnujmy z pomidorów, z których zrobi się miazga podczas jazdy rowerem. Nie zabierajmy jajek, ryb lub jogurtów. Ograniczmy się do suchego prowiantu ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że gdziekolwiek pojedziemy lub pójdziemy i tak trafimy na sklep spożywczy. Suchy prowiant to na przykład: wędzona kiełbasa, ser, kruche ciastka, konserwy turystyczne, suche bułki lub wcześniej przygotowane kanapki, jabłka itp. Jeśli natomiast ktoś nie wyobraża sobie podróży bez czekolady, to dla bezpieczeństwa można ją włożyć do blaszanego pudełka – wówczas mamy pewność, że czekolada nie rozpuści się pod wpływem wysokiej temperatury.
Dodaj komentarz