Jak przygotować się do wyprawy w góry na szczyt Zugspitze?

Po pierwsze musimy zdawać sobie sprawę z tego, że góra Zugspitze nie jest łatwą do zdobycia, nawet można powiedzieć, że jest bardzo wymagającą górą. Oznacza to, że do takiej wyprawy należy się odpowiednio przygotować. Szczyt Zugspitze leży na wysokości 2964 m n.p.m. Zdobycie Zugspitze wiąże się z regularnym treningiem fizycznym oraz pracą nad swoją psychiką. Zobacz, jak z sukcesem pokonać największą górę Niemiec, wskazówki z praktyki znajdziesz w poniższej poradzie.

  • Odpowiednia dieta żywieniowa, kasa przeznaczona na regularne wizyty w siłowni, na basenie.
  • Trening należy rozpocząć co najmniej 6 miesięcy przed planowanym wejściem na szczyt góry.
1

Rozpocznij od biegania

Rozpocznij od biegania Biegaj regularnie a będziesz mieć kondycję.

Na szczyt Zugspitze nie polecam samotnej wędrówki, najlepiej wspólnie z drugą osobą. Każda z osób motywuje do wytężonej pracy poprzez pilnowanie, by trening odbywał się systematycznie. Na początek proponuję co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu intensywne bieganie, zamiennie może być spacer Nordic Walking z kijkami. Bezwzględnie musimy trzymać się założonego planu. Poprzez bieganie ćwiczymy swoją kondycję i ją z każdym dniem podwyższamy. W górach ona jest podstawą do tego, aby dotrzeć do celu. Bieganie i chodzenie sprawia, że nie męczymy się na trudniejszych odcinkach. Przy bieganiu również pracujemy nad naszym oddechem, aby nie dostawać zadyszki, co w górach w partiach wyższych może być znacznym utrudnieniem.


2

Korzystaj z basenu pływackiego

Korzystaj z basenu pływackiego Pływanie na basenie pozwala uregulować oddech.

W czasie przygotowywania się na zdobycie góry Zugspitze najlepiej wykorzystać czas regularnie dwa razy a jak się da to i więcej razy na basenie. Najlepiej, gdy sukcesywnie narzucamy sobie coraz większy dystans w odległości. Pływając ćwiczymy równolegle naszą psychikę. Musimy z każdym dniem więcej przepłynąć. To z kolei powoduje, że wyzwala się w nas siła i chęć osiągnięcia tego zamierzonego celu. W ten sposób budujemy pewność siebie i pokonujemy skumulowany w nas strach. W górach nie możemy pozwolić sobie na moment słabości i dlatego tak ważna jest pewność siebie oraz brak strachu przed nieznanym.


3

Chodź na długie spacery

Chodź na długie spacery Dużo spaceruj i relaksuj się na świeżym powietrzu.

Jeżeli nie biegasz intensywnie to w ramach relaksu wybieraj się na długie spacery, nawet do kilku kilometrów dziennie. Każdą chwilę wolną od pracy wykorzystaj na swój trening. Długie spacery sprzyjają dobrej przemianie materii w organizmie. Nie jedź do pracy samochodem tylko na piechotę, jeżeli masz niedaleko. To doskonały sposób na przygotowanie się do podejścia góry Zugspitze. Spacery również dotleniają Twój mózg i dlatego nie męczysz się tak szybko. Poza tym przyzwyczajasz się do ciągłego chodzenia, co w górach jest bardzo potrzebne i wyczerpujące.


4

Zaplanuj sobie wypady w mniejsze góry, jako trening

Zaplanuj sobie wypady w mniejsze góry, jako trening Niższe góry to też dobry sposób na trening.

Dobrym pomysłem jest dużo wcześniej zaplanować krótkie, lecz intensywne wypady w góry i pokonywanie różnego stopnia trudności szlaków. Sam sprawdzasz się w sytuacjach, które mogą się wydarzyć, jak będziesz zdobywać szczyt Zugspitze. Jeżeli będziesz miał trudności w przejściu łatwiejszych tras, to muszę Cię zmartwić, ale tego szczytu możesz nie pokonać. Musisz naprawdę przyłożyć się do treningu, aby mieć z tego satysfakcję. Poza tym cały pobyt na Zugspitze, jak i innych wyprawach musi przebiegać bezpiecznie.


5

Zastanów się nad konsultacją z trenerem na siłowni

Zastanów się nad konsultacją  z trenerem na siłowni Nie zapomnij zaglądać do siłowni.

Na czas intensywnego przygotowywania się w kwestii kondycji warto pomyśleć o trenerze. W profesjonalny sposób trener pokieruje Twoimi ćwiczeniami, dobierze zestaw ćwiczeń, które będą spełniały wymagania, abyś mógł zmagać się z najwyższą górą w Niemczech. Trener też powie, jak masz spożywać posiłki, w jakich ilościach, aby utrzymać właściwą wagę oraz mieć dużo energii. Pod nadzorem trenera możesz podnosić sobie poprzeczkę w ćwiczeniu różnego rodzaju mięśni.


6

Pracuj nad optymizmem

Pracuj nad optymizmem Zadbaj o uśmiech i pełny optymizm.

Ważne jest również nastawienie, bo nasza chęć i wola zdobycia tego szczytu jest wstanie wyzwolić w nas taką moc, o której nie mieliśmy pojęcia. Czy to tak działają na nas góry, trudno powiedzieć. Na pewno jest to miejsce magiczne. Kiedy możemy o własnych siłach zmagać się z naturą. Nie każdemu to jest dane. Ten kto kocha góry, zna ich wartość, ten kto zaczyna przygodę z górami powinien być przygotowany na różne sytuacje, bo góry bywają bardzo kapryśne. Dlatego ważne jest mieć solidne przygotowanie fizyczne dla swojego bezpieczeństwa. Uczucie stania na szczycie to uczucie, którego nie da się opisać żadnymi słowami. Każdy z nas odbiera to inaczej, ale na pewno jest ogromnym wyzwaniem, a osiągnięcie celu sprawia niesamowitą satysfakcję.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.07.2014

Komentarze