Jak przygotować się do jazdy pociągiem?

Pociągi to jedne z najszybszych środków transportu międzymiastowego w Polsce. Niestety, najszybszy nie oznacza standardów, jakie wyznacza nam Japonia. Podróż wciąż trwa sporo godzin. Zobacz co można robić przez ten czas i jak się przygotować do jazdy pociągiem!

1

Po pierwsze, musisz być odpowiednio wyspany. Zazwyczaj wstaje się na pociąg niebywale rano. Dlatego musisz zdecydować, czy wolisz mniej pospać, a odespać kilka godzin w pociągu, czy też być wyspanym i podczas jazdy w pełni świadomym. Oczywiście przed wyjściem należy zjeść śniadanie i warto wziąć ze sobą jakieś kanapki.


2

Musisz także zaplanować, co robić przez ~5h jazdy. Weź ze sobą rzeczy, które nie pozwolą ci się nudzić. W zależności tego co lubisz robić, książkę, laptop z internetem czy też nowe gry na komórkę. Najlepiej weź kilka takich przedmiotów, bo na pewno po jakimś czasie wykonywanie jednej czynności stanie się monotonne. Wiele osób nosi ze sobą także rzeczy związane z pracą/nauką. Podczas jazdy można wypełniać jakieś papiery związane z pracą , tudzież materiały do nauki.


3

Jeżeli masz miejsce, weź dla wygody jakiegoś jaśka. Niestety, bywa (nawet często), że standard PKP jest mało komfortowy. Poduszka się przyda nawet, jeżeli nie zamierzasz spać (po prostu dla oparcia głowy ;).


4

Jeżeli zamierzasz spać, rozmieść tak bagaże, aby nikt ich nie "pożyczył". Duże bagaże umieść na górze, jeżeli ktoś by zdejmował, na pewno by cię to rozbudziło. Mniejsze bagaże (jak plecak) mogą odgrywać rolę podstawy pod jaśka, a w końcu nikt spod głowy nie zabierałby plecaka.


5

Nie zapominaj także o stanie toalety pociągowej. Niestety, nie jest zachęcający. Dlatego warto ze sobą wziąć kawałek papieru toaletowego/chusteczki oraz zainwestować w higieniczne podkładki sedesowe. Można je nabyć na aukcjach internetowych oraz często dostaje się takowe w hotelach.


6

W wielu pociągach klimatyzacja bywa zepsuta, dlatego weź ze sobą ciepłą bluzę. Na szczęście takie przypadki zdarzają się w tylko pojedynczych przedziałach. Wówczas powinno się przejść do innego i po problemie ;).


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.11.2010

Komentarze

:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 19:25:59

Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze ewentualną zmianę rozkładu jazdy w ostatniej chwili:).

Ostatnio zmieniony: 2012-01-13 17:54:56

...i cierpliwie czekaj.... i czekaj.... i czekaj na pociąg ;)

Ostatnio zmieniony: 2010-12-15 18:17:04

tak, tak, do wszystkiego trzeba się przygotować, paradoksalnie nawet do jazdy pociągiem :-)

Ostatnio zmieniony: 2010-12-14 13:06:04

Super porada zwłaszcza na długie podróże.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-10 14:44:44