Jak przestać oglądać telewizję?

Kilka miesięcy temu zrezygnowałem z oglądania telewizji. Dlaczego? Bo warto. Telewizja cię nie rozwija i niczego nie uczy (oczywiście zazwyczaj, nie generalizuję), tracisz wiele godzin tygodniowo na niej, a mógłbyś je o wiele lepiej spożytkować. Chociaż spróbuj! Mam nadzieję, że mój artykuł ci w tym pomoże.

1

Znajdź zamiennik. Aby z sukcesem pozbyć się przyzwyczajenia należy zastąpić je jakimś nowym. Co możesz robić zamiast codziennego oglądania telewizji? Wyjdź z przyjaciółmi, zadzwoń do znajomego którego dawno nie widziałeś, a chciałbyś się z nim z spotkać. Tylko nie wylądujcie przed telewizorem, no chyba, że w pubie oglądając mecz ;) Możesz także zacząć ćwiczyć. Idź na siłownię, zacznij biegać, popływaj, zapisz się na zajęcia z jakiejś sztuki walki itd. Wszystko jest lepsze niż bezsensowne siedzenie przed telewizorem, tylko się rusz!


2

Nałóż na siebie limit oglądania telewizji. Jeżeli nie możesz całkowicie i od razu rzucić oglądania telewizji to zacznij od narzucenia sobie limitu. Jeżeli oglądasz dużo telewizji to niech to będą 2 godziny na początek. Następnie sukcesywnie pomniejszaj czas spędzany przed TV (2 godziny -> 1,5 -> 1 -> 30minut -> WCALE).


3

Nie zaczynaj oglądania nowych seriali i programów. Jeżeli jesteś w trakcie oglądania jakiegoś serialu to najlepiej dokończ go na DVD, albo w Internecie. Nie daj się trzymać na smyczy, pozbądź się myśli ‘oh, tego już nie zrobię/nie spotkam się już z tą osobą, bo nie zdążę na mój ulubiony serial!’ Uwierz mi, obojętnie co masz do zrobienia lub z kim masz się spotkać – jest to lepszy wybór niż wieczorne oglądanie telewizji. Oglądaj seriale i filmy z wypożyczalni DVD. Skąd na to wziąć pieniądze? O tym w następnym kroku ;)


4

Rozwiąż umowę telewizji kablowej/satelitarnej. Tak, to ciężki krok, i możliwy do zrobienia tylko gdy wszyscy domownicy się na to zgodzą. Mimo wszystko spróbuj z nimi o tym porozmawiać. Opowiedz o zaletach nieoglądania telewizji, zaproponuj zamienniki. Po tym kroku chyba nie będzie zbyt wielkiego wyboru kanałów, więc automatycznie ograniczysz oglądanie telewizji. Jednak możesz pójść jeszcze o krok dalej.


5

Pozbądź się telewizora. Tak, sprzedaj go (nie dawaj go nikomu, nie nakładaj na kogoś innego smyczy ;). To rygorystyczny krok, bo np. gdzie będziesz oglądał swoje filmy DVD? Ja oglądam na monitorze komputera. Wiadomo, nie jest to 50-calowy telewizor ze świetnym kinem domowym, ale czy naprawdę tego potrzebujesz? Uwierz mi, bez telewizora da się żyć.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Programy informacyjne możesz oglądać w Internecie na TVN24.pl lub innych stronach które znajdziesz bez problemu.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 08.08.2010

Komentarze

temat rewelacja 5/5

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 13:13:02

Polecam w wolnym czasie czytanie książek :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 16:56:59

>@Mateusz:
>Popieram!
>Wszyscy eksperci od zarabiania pieniędzy i czasu polecają wyrzucenie telewizora.
>
Zgadzam się :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-10 22:09:05

Bardzo dużo wolnego czasu - należy wspierać tego typu inicjatywy. Osobiście zrezygnowałem z TV. Telewizor jednak pozostał jako monitor do kompa.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-03 12:38:04

Życie bez TV jest dużo przyjemniejsze, pozbywając się tego nałogu, można szybko się przekonać ile czasu zaoszczędzimy na dużo ciekawsze rzeczy.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-28 13:18:20

Super porada. Już narzucenie sobie limitu oglądania to jest sukces. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-07 22:06:02


Zgadzam się w 100%. Sama nie oglądam już od kilku lat. Świetna porada!

Ostatnio zmieniony: 2010-11-13 18:33:01

Popieram!
Wszyscy eksperci od zarabiania pieniędzy i czasu polecają wyrzucenie telewizora.

Ostatnio zmieniony: 2010-08-28 16:40:00

Łatwo mówić trudniej zrobić :)
Choć osobiście to już nie oglądam . Nie ma nic ciekawego . Czasem tylko wyjątkowo zerknę na Discovery czy inny kanał tego typu :)

Ostatnio zmieniony: 2010-08-08 22:38:59