Jak postępować będąc ofiarą przestępstwa w obcym kraju?

Stało się – padliśmy ofiarą przestępstwa na urlopie. Nie znamy języka i nie mamy wystarczającej wiedzy o mieście, w którym przebywamy. Takiego scenariusza nie powinno się życzyć nikomu, jednak należy być przygotowanym na każdą ewentualność. Oto, jak powinniśmy się zachować w powyższej sytuacji.

1

W pierwszej kolejności powinniśmy się udać na lokalny posterunek Policji. O adres zapytajmy któregoś z mieszkańców, a jeśli nie znamy języka, sprawdźmy lokalizację w Internecie.


2

Dobrym pomysłem jest wyszukanie w kafejce internetowej wszystkich potrzebnych nam adresów i telefonów, jak Policja i Konsulat. Najlepiej jednak mieć je ze sobą już podczas wyjazdu.


3

Zdarza się, że na wyrobienie tymczasowych dokumentów będziemy potrzebowali czasu. Koniecznie trzeba powiadomić rodzinę, która w miarę możliwości może nam pomóc, jeśli straciliśmy wszystkie pieniądze.


4

Zablokujmy nasze karty kredytowe nawet, jeśli ich wykorzystanie jest mało prawdopodobne.


5

Jeśli straciliśmy telefon, zablokujmy nasz numer u operatora.


6

Policja powinna nam zapewnić tłumacza. Po złożeniu zawiadomienia o popełnionym przestępstwie koniecznie skontaktujmy się z Konsulatem RP w danym kraju, który pomoże nam wrócić do Polski jeżeli nie będziemy mieli możliwości uzyskania pomocy od rodziny.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 07.09.2009

Komentarze

aha

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 19:27:30