Jak nauczyć się jeździć na łyżwach?

Łyżwiarstwo to popularny sport, charakterystyczny dla zimy, jednak istnieją lodowiska otwarte przez cały rok, choć to rzadkość. Łyżwiarstwo jest bardzo ciekawą aktywnością, sama jazda to przyjemność, a opanowując kilka sztuczek, można zaimponować znajomym.

  • Łyżwy
1

Najpierw sprawdź kilka lodowisk i porównaj je. Ceny raczej nie są wygórowane, lecz zależą od okresu roku. Zwróć uwagę na pogodę przy wyborze placówki. Zapewne znajdziesz wiele otwartych, jak i krytych lodowisk. Raczej w czasie opadów śniegu wybierzemy klimatyczne lodowisko na zewnątrz.


2

Kiedy już będziesz w ośrodku, wybierz odpowiednie dla siebie łyżwy (chyba że masz własne): hokejowe i do jazdy figurowej. Najlepsze dla niezaawansowanych, chcących pojeździć dla zabawy, są hokejówki.
Figurówki są lżejsze, lecz początkujący może mieć problemy wkładając te łyżwy. Nie posiadają one mechanizmów ułatwiających hamowanie, a sama płoza jest mniejsza, zazwyczaj bez ochraniaczy. Łyżwy trzeba dobrze zawiązać/zapiąć, tak aby noga była sztywna i nie miała za dużo przestrzeni. Jeżeli poczujesz mały dyskomfort w okolicach kostek, oznacza to, że łyżwy są dobrze założone. Złe założenie może skutkować różnymi złamaniami, więc ważne jest zwrócenie uwagi na ten punkt.


3

Wchodząc na lodowisko uważaj, aby się nie przewrócić. Początkowo trzymaj się blisko bandy i oswajaj ze środowiskiem. Dobrze wziąć ze sobą jakiegoś znajomego, który pomagałby nam w jeździe. Kiedy opanujesz mniej-więcej podstawy, naucz się prawidłowego ruchu nogami: podczas jazdy stopy powinny się wzajemnie zmieniać, pięty mają być blisko siebie, natomiast część przednia stopy - nachylona względem drugiej (oglądając mecze hokejowe można zaobserwować tę postawę).


4

W celu zahamowania możesz "wygiąć" jedną stopę tak, aby w duecie z drugą dawały postać litery T. Drugim sposobem hamowania jest uniesienie drugiej stopy, pozostawiając łyżwę przy pięcie na lodzie - ta metoda najlepiej wychodzi w hokejówkach.
Trik "jaskółka " wymaga wprawy. Częste ćwiczenia i próby jazdy na jednej nodze na pewno zaowocują umiejętnością tego triku. Polega on oczywiście na uniesieniu jak najwyżej jednej nogi, jednocześnie uginając tułów nisko. Tylko jedna noga ma wówczas styk z lodowiskiem. Jest to jedna z najprostszych sztuczek, którą może pojąć amatorski łyżwiarz. Jeszcze łatwiejszą jest jazda "na żurawia", czyli ugięcie jednej nogi, aby tworzyła kąt 90°. Inne popisy wymagają regularnych ćwiczeń pod okiem trenera. Trudno jest nauczyć się samemu obrotów, wyższych podskoków i innych akrobacji, więc nie polecam próbowania ich na własną rękę.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.10.2010

Komentarze

jeżdzi się bardzo fajnie :) próbowałam i nie żałuję, ciekawe doświedczenie :)

Ostatnio zmieniony: 2013-03-14 23:23:59

Bardzo dobra:p

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 20:30:37

Teoretycznie nie:) porada dobra:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-19 22:21:12