Jak kupić wygodne buty do biegania?

Rozpoczynając przygodę z bieganiem mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że najważniejszym elementem są odpowiednie buty do biegania. Wystarczy natomiast zastanowić się ile problemów może przysporzyć bieganie w starym obuwiu aby zakup nowych butów stał się oczywisty.

  • Biegając w starych butach można narazić swoje stopy na takie problemy jak obtarcia, odciski, pęcherze, ból i zmęczenie. Podobnie może zadziałać bieganie w obuwiu źle dobranym. Mało tego, złe buty mogą doprowadzić do znacznie poważniejszych urazów np. do zwichnięcia kostki, czy nawet złamania. A zatem podchodząc do sprawy treningów biegowych na poważnie, zakup nowych, dobrze dobranych i dopasowanych butów okazuje się być pierwszorzędową koniecznością.
  • Buty do biegania wybieramy pod kątem takich czynników jak:
1

Rozmiar stopy – kupując buty do biegania nie wystarczy znać swojego rozmiaru stopy, albowiem żeby but był naprawdę dobrze dobrany należy go wcześniej przymierzyć. Najlepszą porą dnia do przymierzania butów jest popołudnie ponieważ stopy o tej porze są już męczone i opuchnięte, a zatem mają większy rozmiar niż rano. Ponadto kupując buty do biegania zawsze szukamy rozmiaru, który będzie od 0,5 cm do 1 cm większy niż potrzebny.


2

Typ stopy – każda stopa ma inną budowę, przez co inaczej pada na podłoże podczas biegu, w tej kwestii wyróżniamy trzy typy stóp: neutralną, pronującą i spinującą. Stopa neutralna to taka w której ciężar ciała rozchodzi się podczas biegu na całej stopie (od nastąpnięcia piętą aż do oderwania). Stopa pronująca to stopa, przy której ciężar ciała podczas biegu opiera się przede wszystkim na jej wewnętrznej krawędzi (o takiej stopie mówi się często przy płaskostopiu). Stopa spinująca to stopa, w której ciężar ciała podczas biegu przenoszony jest głównie na jej zewnętrzną krawędź.


3

Rodzaj podłoża – inne buty kupujemy do biegania po asfalcie, inne po lesie, a jeszcze inne do biegania po bieżni. Najważniejszymi różnicami na jakie należy zwrócić uwagę dobierając but do podłoża są grubość podeszwy oraz stabilizacja buta. Oba parametry powinny być wyższe dla osób zamierzających biegać w terenie.


4

Przymierzając buty do biegania, które zmierzamy kupić należy również pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • buty przymierzamy popołudniu lub wieczorem kiedy stopy są nieco bardziej nabrzmiałe,

  • do przymierzania zakładamy skarpetki podobnej grubości do tych, w których będziemy biegać,

  • pięta w bucie powinna być stabilna i nie ulegać przemieszczeniom,

  • but powinien być nieco większy, tak aby duży palec u stopy miał swobodę ruchu,

  • przymierzamy zawsze dwa buty albowiem każdy człowiek ma jedna stopę większą od drugiej, natomiast buty do biegania muszą być dobrze dopasowane do obydwu.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.10.2013

Komentarze