Jak fajnie spędzić czas w Łodzi?

Łódź jest miastem oferującym wiele atrakcji zarówno dla osób starszych jak i młodszych. Przeczytaj jak miło i ciekawie spędzić czas w Łodzi oraz co warto zobaczyć.

1
Źródło mlodziwlodzi.pl Zródlo mlodziwlodzi.pl

ULICA PIOTRKOWSKA. Wizytówka Łodzi, główna ulica miasta, jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie mierząca ok. 4km. Ze względu na historię związaną z włókiennictwem miasto posiada wiele budynków związanych z tym przemysłem. Warto przespacerować się ulicą przy której znajduje się mnóstwo secesyjnych i eklektycznych kamienic i pałaców dawnych właścicieli fabryk. Po takim spacerze można przysiąść i odpocząć na ławeczce obok zadumanego Tuwima czy na kuferku obok ciągle notującego Reymonta. Są to metalowe rzeźby znanych osób związanych z historią Łodzi tzw. Galeria Wielkich Łodzian rozstawione wzdłuż ulicy:
Twórcy Łodzi Przemysłowej – postacie Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera i Ludwika Grohmanna – Piotrkowska 30/32
Pomnik Lampiarza – Piotrkowska 37
Fortepian Rubinsteina – Piotrkowska 74
Ławeczka Tuwima – Piotrkowska 104
Kufer Reymonta – Piotrkowska 137
Fotel Jaracza – Piotrkowska 152
Oprócz tego jest również rzeźba Misia Uszatka - Piotrkowska 87 upamiętniająca Łódź jako miasto filmowe i bajkowe.

Warto zobaczyć i zrobić zdjęcie muralu o największej powierzchni w Europie stworzonego na ścianie przy Piotrkowskiej 152.

Jeśli chcesz, możesz też wysłuchać hejnału Łodzi - „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki granego przez trębacza codziennie o 12.00 przed Urzędem Miasta na Piotrkowskiej 104.

Na chodniku między ulicą 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina znajduje się Aleja Gwiazd (coś na kształt hollywoodzkiej) z gwiazdami 50 aktorów, reżyserów i operatorów.

W 2000 roku powstał Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci. Każdy mógł wykupić na własność kawałek ulicy w postaci kostki żeliwno-betonowej z własnym imieniem i nazwiskiem którą została wyłożona jezdnia od Piotrkowskiej 102 do ul. Roosevelta.


2
Autor: Marta Roszkowska Autor: Marta Roszkowska

PAŁAC POZNAŃSKIEGO (ul. Ogrodowa 17) Najbardziej rozpoznawalny pałac miasta. Rezydencja Izraela Poznańskiego, jednego z założycieli przemysłowej Łodzi "epoki pary". Warto zwiedzić ten pałac z doskonale zachowanymi salami i eksponatami z tamtego okresu. Obecnie stanowi on siedzibę Muzeum Miasta, które obok ekspozycji ukazującej dzieje Łodzi, przechowuje pamiątki po słynnych łódzkich kompozytorach - Arturze Rubinsteinie i Aleksandrze Tansmanie.


3
Źródło www.manufaktura.com Zródlo www.manufaktura.com

MANUFAKTURA (ul. Ogrodowa 17) Z pałacem Poznańskiego nierozerwalnie związana jest sąsiadująca z nim olbrzymia fabryka położona na 27ha. Po starej fabryce nie ma już śladu, obecnie została ona zrewitalizowana. Powstało w tym miejscu największe centrum handlowo-rozrywkowe w Polsce "Manufaktura" stanowiące obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych Łodzi. Oprócz banalnych zakupów w 260 sklepach lub obiadu w jednej z 60 restauracji możesz: wybrać się na ściankę wspinaczkową, obejrzeć film w jednej z 15 sal, zagrać w kręgle, pojeździć w skate parku, zobaczyć Experymentarium- muzeum techniki, odwiedzić Muzeum Fabryki (doskonale zachowane i nadal pracujące krosna) i Muzeum Sztuki. Centrum Manufaktury to 3,5 ha rynek. Na rynku organizowane są koncerty, konkursy, i różnorodne imprezy. Latem część terenu zajmuje piaszczysta plaża z boiskiem do siatkówki i dyskoteką na wolnym powietrzu a zimą lodowisko. Na deptaku, znajduje się podświetlana fontanna o długości ok. 300m. Wieczorem można pobawić się na 2 salowej dyskotece Elektrownia lub w jednym z kilku pubów.


4
Źródło www.botaniczny.lodz.pl Zródlo www.botaniczny.lodz.pl

PALMIARNIA (al. Piłsudskiego 61) Polecam odwiedzenie łódzkiej palmiarni w której znajduje się kolekcja około 4.500 roślin, należących do ponad 1.100 gatunków i odmian. Rosną tu m.in. palmy, bananowce, paprocie, kaktusy, storczyki, rośliny morza śródziemnego. W sklepiku można kupić książki i sadzonki egzotycznych roślin jak np. mandarynki, cytryny itp.


5
Żródło www.botaniczny.lodz.pl Zródlo www.botaniczny.lodz.pl

OGRÓD BOTANICZNY (ul. Krzemieniecka 36/38) Latem bardzo fajnym miejscem do spacerów może być olbrzymi 64ha ogród botaniczny. Ogród podzielony jest na kilka działów tematycznych. Znajdują się tu m.in. stawy z roślinami wodnymi jak również rośliny górskie porosłe na sztucznie ukształtowanych wzgórzach. Ogród to doskonałe miejsce do złapania oddechu po innych atrakcjach Łodzi.


6
Żródło www.zamiasto.com.pl Zródlo www.zamiasto.com.pl

LAS ŁAGIEWNICKI. Dla miłośników dłuższych spacerów i wycieczek polecam Las Łagiewnicki. Jest to największy w Europie i prawdopodobnie na świecie kompleks leśny położony w granicach miasta. W lesie znajdują się znakowane i nie znakowane trasy turystyczne i ścieżki. W Arturówku są stawy w których można się kąpać lub wypożyczyć kajak. Opodal na kortach można zagrać w tenisa lub pojeździć konno.


7
Źródło www.rudzka-gora.pl Zródlo www.rudzka-gora.pl

RUDZKA GÓRA (ul. Starorudzka 46-50) Dużo przyjemności i frajdy dostarczy na pewno wybranie się na Rudzką Górę na tor saneczkowy. Jest to sztucznie usypana góra na której znajduje się tor o długości ok. 580 metrów. Po kilku(nastu) zjazdach można odpocząć i posilić w góralskiej bacówce u podnóża toru. Z góry rozciąga się wspaniała panorama na Łódź.


8
Źródło www.lunapark.com.pl Zródlo www.lunapark.com.pl

LUNAPARK (ul. Konstantynowska 3/5) W parku na Zdrowiu znajduje się Lunapark. Można się tam wybrać aby skorzystać z około 40 atrakcji i pojeździć na karuzeli, kolejce górskiej lub pośmiać się w gabinecie luster.


9
Źródło www.zoo.lodz.pl Zródlo www.zoo.lodz.pl

ZOO (ul. Konstantynowska 8/10) Tuż obok Lunaparku znajduje się zoo. Polecam wycieczkę do zoo szczególnie z dziećmi. Znajduje się tu ok. 3000 zwierząt.


10
Źródło www.katedra.lodz.pl Zródlo www.katedra.lodz.pl

ARCHIKATEDRA ŁÓDZKA (ul. Piotrkowska 273) Najwyższa w mieście świątynia katolicka zbudowana w stylu gotyckim z nietypowej żółtej cegły klinkierowej.
We wnętrzu znajdują się dzieła sztuki sakralnej z początków stulecia.


11
Willa Herbsta Willa Herbsta

MUZEA. Oprócz pałacu Poznańskiego w Łodzi znajduje się kilka ciekawych muzeów które warto odwiedzić w wolnej chwili. Polecam sprawdzone muzea które nie są nudne:
1) Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne (pl. Wolności 14) – bardzo ciekawa ekspozycja połączona z wystawą numizmatyczną
2) Muzeum Kanału-Dętka (pl. Wolności pod pomnikiem Kościuszki) – odrestaurowany kanał wodociągowy wokół pl. Wolności
3) Księży Młyn (ul. Przędzalniana 72) - willa Edwarda Herbsta, piękne eksponaty i bogate wnętrza m. in. sala balowa, salon lustrzany i oranżeria
4) Muzeum Przyrodnicze (ul. Kilińskiego 101 w Parku Sienkiewicza) – wypchane zwierzęta, ptaki, motyle
5) Muzeum Fabryki (ul. Drewnowska 58 – Manufaktura) – pracujące krosna i XIX przemysłowa Łódź
6) Muzeum Sztuki MS2 (ul. Ogrodowa 19) – jak nazwa wskazuje, dla tych co lubią
7) Beczki Grohmana (ul. Targowa 64) – charakterystyczna brama dawnej fabryki Ludwika Grohmana. Sklepienie bramy wspierają dwie potężne kolumny, potocznie nazywane beczkami


12
Źródło www.aquapark.lodz.pl Zródlo www.aquapark.lodz.pl

AQUAPARK FALA (al. Unii Lubelskiej 4) Po ciężkim dniu można odprężyć się na jednym z kilku basenów, zjechać ze zjeżdżalni, popłynąć pod prąd rzeki lub zmierzyć się ze sztuczną falą.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.09.2011

Komentarze

bardzo dobra porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 13:03:41

Wybieram się niedługo do Łodzi i teraz już wiem, co warto tam zobaczyć

Ostatnio zmieniony: 2013-02-02 13:02:25