Jak dobrze przygotować się na wyjazd wakacyjny zagranicę?

Wyjazdy wakacyjne zagranicę stale są w modzie, tym bardziej, że często wychodzą one taniej niż wakacje w kraju. Wiele osób decyduje się na wyjazd wykupując oferty last minute, a zatem ich wakacje są spontaniczne, ale przy tym oszczędniejsze od planowanych urlopów. Wyjazd zagraniczny rządzi się również nieco innymi prawami niż wakacje w kraju, ponieważ trzeba się przygotować w nieco inny sposób, zadbać o inne elementy i odpowiednio dostosować do przebywania na obczyźnie. Jak zatem to zrobić?

1

Biuro podróży

Biuro podróży Lepiej wybrać sprawdzone biuro podróży, które oferuje wycieczki w wyższych cenach. Mamy wtedy większą pewność że nie zbankrutuje podczas naszej wakacyjnej podróży. Fot. Loozrboy (Flikr)

Wybierzmy dobrą ofertę, sprawdzonego biura podróży. Nie warto rzucać się na tanie propozycje niepewnych biur, których opinie nie do końca są pozytywne, lub o których nigdy nie słyszeliśmy. Ponieważ wakacje mają być spokojne i przyjemne, warto czasem zapłacić odrobinę więcej i nie martwić się o szczegóły, niż każdego dnia zastanawiać się czy biuro podróżny nas czymś nie rozczaruje.


2

Dokumenty

Dokumenty Warto sprawdzić jakie dokumenty są niezbędne do odbycia podróży. Może okazać się że aby przekroczyć granicę musimy mieć aktualny paszport. Fot. seantoyer (Flikr)

Wybierając wakacje pamiętajmy, że w zależności od miejsca do którego chcemy jechać, konieczne będzie przygotowanie właściwych dokumentów tzn. dowodu osobistego, paszportu, wizy itp. Jeśli wycieczkę organizuje nam biuro podróży, wówczas to właśnie ono poinformuje nas o koniecznych formalnościach. Jeśli natomiast wyjeżdżamy na własną rękę wówczas musimy informacji poszukać np. w urzędach lub na stronie internetowej ministerstwa. Często nie wiemy, że granicę z jakimś państwem, które nie jest członkiem UE, możemy przekroczyć posiadając dowód osobisty, ponieważ państwa te uznają dowód na podstawie jednostronnych decyzji (Chorwacja, Czarnogóra, Macedonia, Albania, Serbia, Bośnia i Hercegowina), albo też honorują dowód na podstawie umów zawartych ze Wspólnotą Europejską (Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Islandia).


3

Bagaż

Bagaż Zbyt duża ilość bagaży na pewno uprzykrzy nasze wakacje. Szczególnie jeśli zaplanowaliśmy podróżować na własną rękę. Fot. Bill Ward's Brickpile (flikr)

Zastanówmy się nad bagażem. Jeśli wakacje są krótkie np. tygodniowe, i do tego w ciepłych krajach, wówczas nie warto zabierać dużej ilości rzeczy. Najważniejszy będzie bowiem kostium kąpielowy, wygodne szorty i lekkie topy. Pamiętać natomiast trzeba, że zwiedzając niektóre miejsca, szczególnie święte dla miejscowych, należy zachować się z należytą godnością, a zatem mieć na tą okazję przygotowany stosowny strój. Przykładem mogą być wakacje w krajach muzułmańskich i zwiedzanie meczetów, w których należy zdjąć obuwie, zasłonić ramiona, dekolt i nogi.


4

Kosmetyki do opalania

Kosmetyki do opalania Kosmetyki do opalania to podstawa. Najlepiej zabrać ze sobą te sprawdzone. Fot. Fifth World Art (Flikr)

Jeśli wybieramy się tam gdzie jest bardzo ciepło i słonecznie to nie zapominajmy o dobrych kremach do opalania z wysokim filtrem UV, a także o kremach po opalaniu i łagodzących żelach z panthenolem, które dadzą ukojenie jeśli słońce nas poparzy.


5

Przewodnik turystyczny

Przewodnik turystyczny Przewodnik turystyczny ułatwi Ci odnalezienie najciekawszych turystycznych miejsc. Fot. The Consortium

Przewodnik turystyczny to bardzo przydatna rzecz, niezależnie od tego czy wybieramy się na zorganizowane wakacje, czy też po prostu jedziemy przed siebie. Jeśli wybierzemy przewodnik dobrego wydawcy wówczas znajdziemy w nim praktycznie wszystkie niezbędne informacje o danym kraju czy mieście. Z pomocą przewodnika znajdziemy zarówno dobry nocleg, restauracje i transport, jak i szybko odszukamy kino, pomnik albo najsłynniejsze, miejscowe muzeum.


6

Pieniądze

Pieniądze Przed podróżą sprawdź jaką walutą można płacić w kraju do którego się wybierasz. Następnie udaj się do kantoru i zakup walutę po najlepszym możliwym kursie. Fot. epSos.de

Pieniądze to bardzo ważna rzecz, albowiem jadąc za granicę nie tylko trzeba je mieć, ale również trzeba zadbać o to, aby były w odpowiedniej walucie. Najczęściej zabiera się ze sobą dolary, ponieważ ich wymiana jest możliwa praktycznie wszędzie, czego nie można już powiedzieć o polskich złotówkach.


7

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie to kolejna bardzo ważna rzecz, jeśli zagranicą chcemy się czuć naprawdę bezpieczni. Biuro podróży, z którym jedziemy, jest zobowiązane do zapewnienia nam ubezpieczenia NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) i KLZ (koszty leczenia za granicą). Często jednak ubezpieczenia te są bardzo niskie i mają małe limity ewentualnych kosztów. Ponadto ubezpieczyciele nie opłacają leczenia wychodzącego poza niezbędny zakres pozwalających choremu wrócić do zdrowia i uzdalniający go do powrotu do domu. Warto zatem przed wyjazdem pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu, lub też całkowicie zmienić ubezpieczyciela.


8

Telefon

Telefon Przed wyjazdem uruchom roaming, aby w razie nieprzewidzianych wypadków komunikować się z najbliższymi lub jednostką konsularną. Fot. Flikr

Mało kto jadąc na wakacje zostawia swój telefon komórkowy w domu. Jeśli jednak chcemy z niego skorzystać zagranicą wówczas musimy włączyć roaming międzynarodowy, który nam na to pozwoli. Roaming pozwala bowiem na korzystanie z usług obcych sieci, kiedy znajdziemy się poza zasięgiem własnego operatora. Usługę można włączyć dzwoniąc do biura obsługi klienta swojej sieci komórkowej.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.08.2013

Komentarze