Jak dobrze dobrać rozmiar butów z zagraniczną numeracją obuwia?

Buty są wykonywane w różnych częściach świata na różne lokalne rynki. Zakup butów z fabryk angielskich, amerykańskich, francuskich nie jest dzisiaj niczym szczególnie trudnym. Drobnym problemem może być zakup butów na odległość. Jak mieć pewność, że na przykład, zakupione angielskie buty będą pasować na naszą polską nogę? Pomoże wam przygotowana przeze mnie tabela rozmiarów butów z UK, USA i Japonii.

  • Tabela porównacza rozmiarów np. z tego artykułu.
  • Centymetr krawiecki
1

Pochodzenie buta, a typ numeracji

Pochodzenie buta, a typ numeracji Egzotyczna numeracja angielska. Tu but męski numer 9, czyli nasze 43.

Wśród najczęściej spotykanych systemów numeracji zetkniemy się z numeracją europejską, angielską, amerykańską rzadziej japońską. Na przykład numerowi europejskiemu 43 odpowiada angielski numer 9.
Ilustracja przedstawia przybliżony wykresem, wzór odniesienia wymiarów w różnych systemach do długości wkładki w centymetrach.


2

Dziecięce, damskie, męskie

Dziecięce, damskie, męskie Tabela rozmiarów butów z różnych części świata.

W zależności od regionu sposób wyszczególnienia przeznaczenia obuwia dziecięcego, damskiego lub męskiego jest dokonywany zupełnie różnie.
Tabela pokazana powyżej wyraźnie zaznacza, że ciągła numeracja butów w systemie europejskim i japońskim, jest inna niż w systemach amerykańskim czy angielskim, gdzie mamy oddzielnie numerowane buty dziecięce od 1 do n, męskie od 1 do n i damskie od 1 do n.
Warto, więc zapytać sprzedawcę zagranicznych butów o przypisanie kupowanego buta do płci i wieku.


3

Specjalne wykonania

Oprócz długości wkładki warto zastanowić się nad kształtem podbicia stopy.
W angielskiej numeracji pojawią nam się obok numeru buta np. 9 litery E, F, G, które odnoszą się do szerokości buta i wysokości podbicia. Tu niestety nie ma porównania w innych systemach numeracji, ale raz dobrany rodzaj zagwarantuje nam, że przy zakupie kolejnych angielskich butów nie będzie niespodzianki.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.11.2013

Komentarze